Afet Raporu

Van Depremi Hakkında

23 Ekim 2011 günü meydana gelen Van-Erciş merkezli deprem ve 9 Kasım 2011 günü yaşanan Van-Edremit merkezli deprem; Van ve ilçelerinde çok kuvvetli bir şekilde hissedilmiş olup, bölgenin yapı stoğu nedeniyle yıkıcı hasar yaratmış ve çok sayıda can kaybına yol açmıştır. 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde toplam 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1.966 vatandaşımız yaralanmış, 252 vatandaşımız ise enkazlardan sağ olarak kurtarılmıştır.

Ölü ve Yaralı Durumu
Hayatını kaybeden Vatandaşımız 644
Yaralanan Vatandaşımız 1.966
Enkazdan sağ kurtulan vatandaşımız 252
 
Ardarda İki Yıkıcı Deprem ve Artçı Depremler
Başbakanlık AFAD tarafından işletilen Ulusal Sismoloji Gözlem Ağı’nın verilerine göre, deprem sonucu açığa çıkan enerji miktarının oldukça büyük olduğu, 23 Ekim’de ana şokun oluşturduğu enerjinin Hiroşima’ya atılan atom bombasının 33,2 katına, meydana gelen artçılar da hesaba katıldığında, açığa çıkan enerjinin 37 atom bombasına denk olduğu kaydedilmiştir.
Ayrıca, depremin birinci haftasında bölgede büyüklüğü 4,0-4,9 arasında değişen deprem sayısı 187, 5’ten büyük olan deprem sayısı ise 13 olmuş, ilk ay içinde bölgede her gün ortalama 180 artçı deprem meydana gelmiştir. Bugüne kadar 11.000’den fazla artçı deprem olmuştur.

Depremin Bilançosu
Van-Erciş merkezli deprem 23 Ekim 2011 Van ve 9 Kasım 2011 günü yaşanan Van-Edremit merkezli depremler bölgenin yapı stoğu nedeniyle yıkıcı hasar yaratmış ve çok sayıda can kaybına yol açmıştır. İlk andan itibaren Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN vatandaşlarımıza ilk andan itibaren destek oldu...Depremin ardından aynı gün; Başbakanımız Sayın Reecp Tayyip ERDOĞAN çok sayıda Bakanımız ile çalışmaları yerinde görmek ve Vanlı vatandaşlarımıza destek olmak üzere bölgeyi ziyaret etmiştir.
 
AFAD'tan Hızlı Müdahale...
Depremin ilk anlarında Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY’ın talimatları doğrultusunda; AFAD, 11 ilde bulunan Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlükleri ile illerden aramakurtarma ekiplerini, kamu kurum ve kuruluşlarımız ile sivil toplum kuruluşlarımızın ekiplerini bölgeye sevk etmeye başlamıştır. Yakın illerdeki ekipler karayolu ile uzak yerlerdeki ekiplerimiz ise havayolu ile süratle bölgeye intikal ettirilmiştir. Başbakanlık Merkez Bina’da Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY’ın başkanlığında; Başbakanlık Müsteşarı, Genelkurmay Başkanlığı, ilgili bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ve Kızılay temsilcilerinin katılımı ile bir koordinasyon toplantısı yapılarak, genel değerlendirmede bulunulmuştur. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY’ın başkanlığında, arama - kurtarma ve sağlık ekipleri bölgeye gitmiştir.

Okunma Sayısı: 41824   |   Güncelleme Tarihi: 14.11.2012
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır


Kurumsal
Hakkımızda
Kurullar
Birimler
İl Müdürlükleri
Medyada Afad
Kurumsal Kimlik
AFAD Güncel
Haberler
Duyurular
Basın Odası
İhaleler
Protokoller
Afet Raporu
Suriye
Somali
Kampanyalar
Projeler
UDAP Tanıtım
İlk 72 Saat
Okul İçin
Aile İçin
İşyeri İçin
Gönüllü Gençler
Bilgi Edinme
Mevzuat
Başvuru
Bimer
Strateji
UDSEP Tanıtım
Mevzuat
Kanunlar
Yönetmelik
Yönergeler
Tebliğ
e-Kütüphane
Elektronik Yayınlar
Broşürler
Kitaplar
Afişler
e-Servisler
Deprem Servisi
DDA Katalog
Ulusal Afet Arşivi
İletişim
Adres / Kroki
İletişim Formu
Site Haritası
Kurumsal Eposta
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No: 159 Çankaya / Ankara
Tel: +90 312 258 23 23 | Faks: +90 312 220 26 12
www.afad.gov.tr | basin.halklailiskiler@afad.gov.tr
Internet Explorer 8.0 ve üzeri web tarayıcıları ile asgari 1024 x 768 çözünürlük ve gerçek renk ekran özellikleri ile ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı resmi web sitesidir. 2012 - 2013 ®