İçeriğe Atla Menüye Atla
RSS

Haberler

AFAD ve İTÜ’den Afetlerde İşbirliği Protokolü 28 Nisan 2017
foto
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında olası afetlerde ihtiyaç duyulan mühendislik alanlarının desteklenmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. Deprem ve Afet Enstitüsü'nü de bünyesinde barındıran İTÜ, protokol kapsamında, olası afet ve acil durumlarda kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla AFAD ile iletişim ve koordinasyonun sağlanması için uzman bir ekip kuracak ve ihtiyaç duyulan mühendislik ve müşavirlik alanlarında AFAD'a destek verecek.
[Devamı]
Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak: “Yemen’e 10 Bin Ton İnsani Yardım Gönderip 2 Sahra Hastanesi Kuracağız” 26 Nisan 2017
foto
Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde düzenlenen “Yemen'deki İnsani Krize İlişkin Üst Düzeyli Taahhüt Konferansı”na katıldı. Sn. Kaynak’a AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, TİKA Başkanı Sn. Serdar Çam ve Türk Kızılayı Başkanı Sn. Kerem Kınık eşlik ettiler.
[Devamı]
AFAD ve OCHA’dan Durum Değerlendirme Toplantısı 26 Nisan 2017
foto
Ocak ayında AFAD ve Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) arasında imzalanan, uluslararası insani gündemi birlikte geliştirmek, insani müdahale ve hazırlık ağlarına operasyonel katılım gibi konuları içeren eylem planının değerlendirme toplantısı AFAD’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
[Devamı]
Minikler 23 Nisan’da AFADEM’de Deprem Eğitimi Aldılar 24 Nisan 2017
foto
Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda miniklere deprem eğitimi verdi. AFAD eğitmenleri, öğretmenleri eşliğinde AFADEM’i ziyarete gelen Altındağ Yeni Turan İlkokulu öğrencilerine deprem esnasında ve sonrasında zarar görmemek için alınacak tedbirleri anlattılar. Minik öğrenciler sağlam ev yapma atölyesinin ardından simülasyon merkezinde yapay depremi yaşayarak deprem anında alınacak önlemleri öğrendiler.
[Devamı]
Kilis-Öncüpınar’da 1248 Ek Konteyner Hizmete Açıldı 24 Nisan 2017
foto
Kilis'in Öncüpınar Konaklama Tesisleri içinde ek olarak, Kuveyt Yüksek İnsani Yardım Şurası üyesi olan 12 insani yardım organizasyonu ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı iş birliği ve AFAD koordinasyonunda yapımı tamamlanan çift katlı bin 248 konteyner ile bazı tesisler düzenlenen törenle hizmete açıldı.
[Devamı]
BM Personeline Deprem Anı Eğitimi 10 Nisan 2017
foto
AFAD Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi yerleşkesinde BM Ankara Temsilciliği ve BM Güvenlik/Koruma Departmanı çalışanlarına deprem riskleri, depremin yıkıcı etkileri hakkında eğitim verildi. BM çalışanı 100 katılımcıya İngilizce olarak verilen eğitimde deprem riski ve muhtemel yıkıcı etkileri kapsamında depremlerin oluşumu, deprem öncesinde-sırasında-sonrasında yapılacaklar, alınacak önlemler, ikincil afetler, Aile Afet Planı, Afet ve Acil Durum Çantası hazırlanması ve deprem sonrası ikincil tehlike olan yangın konuları ile alınacak tedbirler konusunda bilgiler aktarıldı.
[Devamı]
Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu (EFDRR) Kapanış Seremonisi ile Sona Erdi 31 Mart 2017
foto
Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu (EFDRR) AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden’in kapanış konuşması ve sonuç bildirgesinin yayımlanmasıyla sona erdi. Türkiye’nin şu anda dönem başkanı olduğu Avrupa Afet Risklerini Azaltılması Forumu ilk kez, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektörün de dahil edilmesiyle İstanbul’da Açık Forum olarak düzenlendi. Yaklaşık 500 katılımcının iştirak ettiğini forumda 1 üst düzey oturum, 6 teknik oturum ve 1 özel oturum yapıldı.
[Devamı]
Avrupa Afet Risk Azaltma Açık Forumu İstanbul’da Başladı 27 Mart 2017
foto
Türkiye’nin dönem başkanı olarak ev sahipliği yaptığı Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu’nun açılışında konuşan Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak, dünya nüfusunun hızla arttığını, bu nüfusun ihtiyacı olan hizmetlerin üretilmesi için kalkınma ve büyümenin sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
[Devamı]
AFAD Başkanı Sn. Bilden New York’ta BM İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sn. O’brien ile Görüştü 20 Mart 2017
foto
Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) etkinlikleri çerçevesinde bir dizi temasta bulunmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, Birleşmiş Milletler İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Stephen O’brien ile bir görüşme gerçekleştirdi.
[Devamı]
AFAD’dan Mozambik’teki Sel Bölgesine Yardım 20 Mart 2017
foto
AFAD, sel felaketinin vurduğu Mozambik’in İnhambane eyaletinde insani yardım malzemeleri dağıttı. Mozambik Büyükelçimiz Sn. Zeynep Kızıltan ile birlikte selin vurduğu ilçelere giden AFAD ekipleri, Maxixe, Maueue, Malalane bölgelerinde, tedarik edilen insani yardım malzemelerinin dağıtımlarını gerçekleştirdiler.
[Devamı]
AFAD Ankara, INSARAG Ağır Arama Kurtarma Ekibi Unvanını Kazandı 17 Mart 2017
foto
AFAD’ın Ankara arama - kurtarma birliği, INSARAG sınavı sonucunda uluslararası arama kurtarma faaliyetlerinde öncü ve koordinatör ekip görevi görmesini sağlayacak Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi unvanını almaya hak kazandı. INSARAG sınavı ile Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi unvanını kazanan AFAD Ankara Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü; müdahale imkan, kapasite ve kabiliyetlerini belgelemiş oldu. Ankara Arama ve Kurtarma Birliği, tüm uluslararası arama – kurtarma faaliyetlerinde, afete uğrayan ülkeye ilk giriş yapan ekip olması durumunda, geçici Varış/Ayrılış Merkezi (RDC) ve Saha Operasyon Koordinasyon Merkezi (OSOCC) yapılarını kurabilecek; diğer ekipler gelene kadarki süreçte yabancı müdahale ve yardım ekiplerinin koordinatörü olarak görev yapacak. ...
[Devamı]
BM Genel Sekreter Yardımcısı Al Meraikhi AFAD’ı Ziyaret Etti 17 Mart 2017
foto
Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Muhammed Al Meraikhi AFAD’a nezaket ziyaretinde bulundu. AFAD koordinasyonunda Türkiye’deki ve sınırın diğer tarafındaki Suriyeli sığınmacılara yapılan yardımlar, üretilen projeler hakkında AFAD Başkan Yardımcısı Sn. Fatih Özer’den bilgi alan Sn. Meraikhi, AFAD şahsında Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini iletti. AFAD’ın çalışmalarının dünyaya örnek teşkil ettiğini ifade eden Sn. Meraikhi, şahsı adına gereken her türlü desteğin sağlanabilmesi için çalışacağını belirtti.
[Devamı]
Özel Öğrencilere AFADEM’de Deprem Eğitimi 10 Mart 2017
foto
AFADEM (Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi) öğrencileri ve çocukları depremlere karşı bilinçlendirmeye devam ediyor. Özel Çankaya Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, AFADEM yerleşkesinde bulunan deprem simülasyon merkezine gelerek depremlerin oluşumu, deprem öncesinde-sırasında-sonrasında yapılacaklar, alınacak önlemler hakkında AFAD eğitmenlerinden bilgi aldılar.
[Devamı]
“O Kahraman Benim” Kampanyasının Lansmanı Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak’ın Katılımlarıyla Gerçekleştirildi 07 Mart 2017
foto
AFAD Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası “O Kahraman Benim”in tanıtım toplantısı Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak ve AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden’in katılımlarıyla AFAD’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak, afet durumlarında ilk 72 saatin çok kritik olduğunun altını çizerek, “Bu nedenle arama kurtarma ekiplerinin müdahaleleri kadar olay yerinde bulunan kişilerin soğukkanlı ve planlı davranışları da çok önemlidir. İşte biz de, “Asıl Kahraman Sizsiniz” sloganıyla hayata geçireceğimiz bu proje ile daha çok can kurtarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.
[Devamı]
AFAD Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası Lansmanı 06 Mart 2017
foto
AFAD, vatandaşları 0. dakikaya hazırlamak için yeni bir gönüllülük kampanyası başlatıyor. Toplam 4 ilde eş zamanlı olarak yapacağı tatbikat ve canlı yayınlarla AFAD, “O Kahraman Benim” gönüllülük kampanyasının lansmanını Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak’ın teşrifleriye gerçekleştiriyor.
[Devamı]
Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak: “Hedefimiz Samsatlıların Önümüzdeki Kış Yeni ve Güvenli Konutlarında Oturmaları” 06 Mart 2017
foto
Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, TBMM Başkanvekili Sn. Ahmet Aydın ve AFAD Başkanı Sn. Halis Bilden ile birlikte 5.5 büyüklüğündeki depremin yaralarını saran Adıyaman’ın Samsat ilçesini ziyaret etti. Sn. Kaynak, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Adıyaman'ın yarısının Kuzeydoğu Anadolu fay hattında birinci dereceden, diğer yarısının da ikinci dereceden deprem bölgesinde yer aldığını anımsattı.
[Devamı]
AFAD Bölgede Samsat’ın Yaralarını Sarıyor 03 Mart 2017
foto
Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından yaralar sarılıyor. AFAD Başkanı M. Halis Bilden ve AFAD koordinasyonundaki ekipler deprem bölgesindeki çalışmaları bizzat yerinde takip ediyorlar. Meydana gelen deprem nedeniyle toplam 24 vatandaşımız hafif travma teşhisiyle Adıyaman ve Kahta’da bulunan hastanelere kaldırıldı. Hafif yaralı 3 vatandaşımız tedavilerinin ardından taburcu edildi.
[Devamı]
Sivil Savunma Günü Kutlama Mesajı 28 Şubat 2017
foto
Sivil savunma, ülke savunmasının vazgeçilmez öğelerinden biri olup, yalnızca savaş zamanında değil barışta, yaşanan doğal afetlerde, halkın can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla yürütülen koruyucu ve kurtarıcı faaliyetlerin bütününü kapsamaktadır.
[Devamı]
AFAD Suriye Sınırına Dev Lojistik Depo Kuruyor 27 Şubat 2017
foto
Gaziantep’in Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Çobanbey ilçesinde AFAD tarafından yardımların daha hızlı ve organize bir şekilde ulaştırılabilmesi için dev bir depo inşa ediliyor. AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, Kilis Valisi Sn. İsmail Çataklı ve AFAD Başkan Yardımcısı Sn. Fatih Özer bugün lojistik depo inşaat alanında incelemelerde bulunarak çalışmaları yerinde denetlediler. Kısa bir süre önce temeli atılan deponun inşa çalışmaları hızla devam ediyor. Duvar örme aşamasına geçildiği belirtilen 66 bin metrekarelik alana kurulan lojistik merkezde kuru gıda, soğuk hava deposu ve fırın da olacak. Bu merkez tamamlandığında Suriye’ye gönderilen gıda vb. yardımların bozulması, hasar görmesi gibi durumlar ortadan kalkacak....
[Devamı]
Pakistan Petrol Bakanı’ndan AFAD’a ziyaret 24 Şubat 2017
foto
Pakistan Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sn. Şahid Hakan Abbasi, AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden’i makamında ziyaret etti. Bakan Abbasi’nin ziyaretinden mutluluk duyduğunu belirten Sn. Bilden, “Pakistan bizim kardeş ülkemiz. Aramızda kadim bir dostluk. Var. Türkiye de Pakistan’ın yeri bambaşkadır. AFAD olarak dünyanın her tarafına ulaşmaya gayret gösteriyoruz, dost ve kardeş ülkelerde ise kendi ülkemizde ne yapıyorsak aynısını hayata geçirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
[Devamı]
AFAD ve KADEM Arasında Suriyeli Kadınların Entegrasyonu Protokolü İmzalandı 23 Şubat 2017
foto
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) arasında; Suriyeli kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel entegrasyonunu sağlamaya yönelik protokol imzalandı. AFAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen protokol imza törenine; Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, KADEM Başkanı Sn. Sare Aydın Yılmaz ve KADEM Başkan Yardımcısı Sn. Sümeyye Erdoğan Bayraktar katıldı.
[Devamı]
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası heyetinden AFAD’a ziyaret 20 Şubat 2017
foto
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası heyetinden AFAD’a ziyaret Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Pierre Heilbronn ve beraberindeki heyet ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AFAD’a çalışma ziyareti gerçekleştirdiler. AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Dışişleri, AB Bakanlıkları ve Hazine Müsteşarlığı, İller Bankası heyetleri de katıldılar. Toplantıda Suriyeli mültecilere yapılan/yapılması planlanan yardımların içeriği, projeler ve çalışmaların geldiği son durum ele alındı.
[Devamı]
AFAD - TRT işbirliği protokolü imzalandı 14 Şubat 2017
foto
AFAD - TRT işbirliği protokolü imzalandı AFAD ve TRT World arasında AFAD'ın faaliyetlerini ulusal - uluslararası kamuoyuna daha iyi anlatmak ve aktarmak adına bir protokol imzalandı. TRT'nin Ankara-Oran'daki yerleşkesinde yapılan imza törenine AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden, TRT Genel Müdürü Sn. Şenol Göka, AFAD ve TRT'nin ilgili daire başkanları katıldılar.
[Devamı]
Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak: “Çanakkale’deki depremzedelere konut inşa edilecek” 09 Şubat 2017
foto
Başbakan Yardımcısı Sn Veysi Kaynak, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde art arda meydana gelen depremlerden en fazla etkilenen Yukarıköy'de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Mobil Koordinasyon Merkezi'nde yetkililerden bilgi aldı.
[Devamı]
AFAD Başkanı Bilden: “Bizden bilgi almadan hasarlı evlerinize girmeyin” 07 Şubat 2017
foto
Çanakkale’de arka arkaya meydana gelen depremlerin ardından bölgeye hareket eden AFAD Başkanı M. Halis Bilden son gelişmeler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Gece saatlerinde kameraların karşısına geçen M. Halis Bilden’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:
[Devamı]
Sayfalar: 123456   5152535455