İçeriğe Atla Menüye Atla
RSS

Haberler

"Yüreğimize Sığınanlar" Fotoğraf Sergisini Akdağ ve Çavuşoğlu Açtı 20 Ağustos 2017
foto
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliği ile Dünya İnsani Yardım Günü dolayısıyla BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Yüreğimize Sığınanlar” adlı fotoğraf sergisinin açılışını Başbakan Yardımcıları Sn. Prof. Dr. Recep Akdağ ve Sn. Hakan Çavuşoğlu gerçekleştirdi.BYEGM Genel Müdürü Sn. Mehmet Akarca ve AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte serginin açılış kurdelesini kesen Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu, 1930’lardan günümüze dünyanın dört bir yanından can güvenliği endişesi, asimilasyon tehdidi ve baskılardan kaçarak ülkemize gelen, milyonlarca insana, “Yüreğimize Sığınanlara” ait görsel arşivi inceledi. “Suriye’deki Zulüm Derhal Durdurulmalıdır” Simultane çeviriyle dünyanın...
[Devamı]
Deprem Danışma Kurulu Toplantısı AFAD'da Yapıldı 16 Ağustos 2017
foto
AFAD koordinasyonunda Türkiye’deki ilgili kamu kurum/kuruluşlarının, akademisyenlerin ve sivil toplum örgütlerinin depremle ilgili tavsiye kararları aldıkları Deprem Danışma Kurulu’nun 2017 yılı ikinci toplantısı Başbakan Yardımcımız Sayın Dr. Recep Akdağ ve AFAD Başkanı Sayın Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katılımlarıyla yapıldı.
[Devamı]
Başbakan Yardımcımız Sn. Recep Akdağ ve AFAD Başkanı Sn. Halis Bilden, Osmaniye’deki Konteynerkenti Ziyaret Ettiler 27 Temmuz 2017
foto
Başbakan Yardımcımız Sn. Recep Akdağ ve AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden ile birlikte Osmaniye Merkez Cevdetiye Beldesi'ndeki Suriyeli Türkmen ailelerin kaldığı konteyner kenti ziyaret etti. Sn. Akdağ buradaki misafir ailelerle görüşüp istek ve şikayetlerini dinledi.Yatalak olan hastaları da ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sn. Akdağ, gerekli yardımların yapılması konusunda yetkililere talimat verirken, eğitim kampüsünde ders gören öğrencilerle de sohbet etti. Ziyaret ve görüşmelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Sn. Akdağ, şunları söyledi:
[Devamı]
AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden'in Büyük Türk Milleti'ne 15 Temmuz Mesajı 15 Temmuz 2017
foto
Bundan tam bir sene önce devletimizin tüm kurumlarına yuvalanmış Fetullahçı Terör Örgütü ve onun asker üniforması giymiş teröristleri darbe girişiminde bulundular. Bu alçak ve hain işgal girişiminin sonucunda 249 vatandaşımız şehit oldu, binlercesi yaralandı.
[Devamı]
95 Yabancı Gazeteci AFAD’ı Ziyaret Etti 14 Temmuz 2017
foto
Türkiye'nin uluslararası yardım faaliyetlerinin kamuoyuna daha kapsamlı duyurulması amacıyla AFAD ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Türkiye'ye gelen 95 gazeteci, AFAD'ı ziyaret etti. AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, yabancı gazetecilerle AFAD yerleşkesinde bir araya geldi.
[Devamı]
Deprem Danışma Kurulu’nun 2017 1’inci Toplantısı Yapıldı 14 Temmuz 2017
foto
Deprem Danışma Kurulu 2017 yılı 1nci toplantısı 13 Temmuz 2017 tarihinde Başbakanlık AFAD Merkez Bina toplantı salonunda “Deprem Danışma Kurulu 2017-2019 yol haritasının ve faaliyet alanlarının belirlenmesi” gündemiyle toplanmıştır. Toplantıya AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis BİLDEN Başkanlık yapmıştır. Deprem Dairesi Başkanı Sn. Ulubey ÇEKEN tarafından geçmiş DDK faaliyetleri ile Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ve Türkiye Deprem tehlike Haritası Revizyonu çalışmaları ile ilgili sunumlar yapılmış bu konuda kurul üyelerinden görüş ve önerileri alınmıştır.
[Devamı]
"Umudu Ol!" Gemisi Dualarla Yemen'e Uğurlandı 09 Temmuz 2017
foto
AFAD koordinasyonunda Türk Kızılay'ı, TİKA, Toprak Mahsülleri Ofisi ve Sağlık Bakanlığı'nın destekleriyle 10 bin ton un, 2 sahra hastanesi, 100 tekerlekli sandalye ve ilaç yüklü "Umudu Ol" gemisi Hatay'ın İskenderun ilçesinden Yemen'e uğurlandı.
[Devamı]
32 Ülkeden 60 Gazeteci AFAD’ı Ziyaret Etti 21 Haziran 2017
foto
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile AFAD arasında imzalanan, AFAD faaliyetlerinin uluslararası kamuoyuna daha iyi duyurulmasını amaçlayan protokol çerçevesinde 32 ülkeden 60 yabancı basın mensubu AFAD’ı ziyaret ettiler. Ziyarette Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Sn. Şimal Bulguroğlu, Başbakan Yardımcılığı Basın Müşaviri Sn. Faruk Demirel ve ilgili daire başkanları da hazır bulundular.
[Devamı]
En Cömert Ülke Yine Türkiye 21 Haziran 2017
foto
Yardım bekleyen ülkeden, “yardımı beklenen” ülke konumuna gelen Türkiye, bugün açıklanan Küresel İnsani Yardım 2017 Raporu’na göre geçen yıl 6 milyar ABD dolarlık insani yardım yaparak 6,3 milyar dolarlık yardım yapan ABD’nin ardından en çok uluslararası insani yardım yapan ikinci ülke oldu.
[Devamı]
AFAD Başkanı Sn. Halis Bilden'in 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Mesajı 20 Haziran 2017
foto
2017 itibarıyla dünyada 63 milyondan fazla insan, savaş, çatışma ve felaketler yüzünden mülteci statüsünde evlerinden, yurtlarından edilmiş durumda. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük toplu insan hareketi ve mülteci kriziyle karşı karşıyayız. Türkiye, 2011 yılında patlak veren Suriye Krizi’nin ilk gününden itibaren AFAD koordinasyonunda dünyaya örnek teşkil edecek bir tavır sergiledi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla “Açık Kapı” politikası uygulandı. Savaşlardan, yıkımdan kaçan üç milyondan fazla Suriyeli mazluma Türkiye Cumhuriyeti kucak açtı.
[Devamı]
Yabancı Gazeteciler AFAD Geçici Barınma Merkezleri’ni Gezdiler 20 Haziran 2017
foto
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü-AFAD işbirliğiyle Türkiye’ye getirilen 32 ülkeden 60 gazeteci, AFAD Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’ni ziyaret ettiler. Brifing salonunda Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu Kaymakamı Sn. Mehmet Türköz’den detaylı bir sunum dinleyen gazeteciler, soru-cevap kısmında kamplardaki sosyal hayat, kültürel entegrasyon ve benzeri konularla ilgili bilgi aldılar.
[Devamı]
Şefkat Gemisi Gazze’ye Uğurlandı 19 Haziran 2017
foto
AFAD koordinasyonunda, Gazze'ye 10 bin ton yardım malzemesi ulaştıracak Acqua Stella gemisi Uluslararası Mersin Limanı'ndan törenle uğurlandı. Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, Ramazan ayının ilk haftasında Mersin Taşucu Limanı'ndan yola çıkan ve Somali'nin başkenti Mogadişu'ya ulaşan yardım gemisinin ardından bu sefer Gazze için bir gemi göndermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bizim için Filistin ve Gazze bir başka mana taşımaktadır. Filistin, milletimizin her bir ferdinin yanında, kalbinde ayrı bir yer işgal etmektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Filistin'i yönettik, onlarla et-kemik olduk. Filistin'de yüzlerce yıl barışın, adaletin, sembolü olduk." ifadesini kullandı.
[Devamı]
İzmir-Karaburun’da 6.2 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi, AFAD Ekipleri Bölgede 12 Haziran 2017
foto
İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD ve Kızılay ekipleri bölgeye sevk edildi. İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale illeri ile yapılan görüşmelerde, depremin hissedildiği ancak can ve mal kaybına yönelik henüz bir ihbar ulaşmadığı öğrenildi.
[Devamı]
AFAD ve BYEGM Arasında Medya Etkinliği İşbirliği Protokolü 12 Haziran 2017
foto
AFAD faaliyetlerin ulusal ve uluslararası kamuoyunda daha etkin ve anlaşılır bir şekilde duyurmak için AFAD ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Sn. Mehmet Akarca’nın katılımlarıyla AFAD yerleşkesinde düzenlenen imza törenine iki kurumun ilgili bürokratları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
[Devamı]
UNICEF Bölge Direktörü Afshan Khan, AFAD’ı Ziyaret Etti 09 Haziran 2017
foto
Avrupa Mülteci Krizi Özel Koordinatörü ve UNICEF Bölge Direktörü Sn. Afshan Khan, AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden’i makamında ziyaret etti. Görüşmeye UNICEF Türkiye Temsilcisi Sn. Philippe Duamelle de katıldı. Yapılan ikili görüşmede ilk sözü alan Sn. Khan AFAD ve UNICEF’in eğitim alanındaki ortak çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek ev sahipliği için teşekkür etti.
[Devamı]
“Çocuklarla İlgili Projelerle Aslında Kendi Geleceğimizi Garanti Altına Alıyoruz” 08 Haziran 2017
foto
Suriyeli ve diğer mülteci çocukların eğitim-öğretim hayatlarını geliştirmesi öngörülen “Şartlı Eğitim Yardımı Programının Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocuklara Yaygınlaştırılması” projesinin açılış töreni Ankara’da yapıldı.
[Devamı]
AFAD Çalışanları İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi 08 Haziran 2017
foto
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında bu yıl 5’incisi düzenlenen iftar yemeğinde kurum çalışanları ve çok sayıda yabancı konuk bir araya geldi. AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, iftar yemeği sonrası yaptığı konuşmada AFAD’ın ne kadar önemli bir kurum olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi: “Hepimiz kamu görevlisiyiz ancak AFAD’ı kamu görevliliğinden ayıran çok önemli bir özelliği var. Biz, aynı zamanda hayır kuruluşuyuz, sizlerin emeğiyle dünyanın bir ucuna binlerce ton gıda gönderiyoruz, hepinizin emeğiyle Ektvator’da deprem oluyor, oraya gidiyoruz, oraya elimizi uzatıyoruz. Çanakkale’de deprem oluyor, hep beraber oraya gidiyoruz. Yaklaşık 7 yıldır 3,5 milyon mülteciye, Türk milleti adına bu kurum bakıyor. Sizler, bu kurumda Türk milletinin sesi olarak nerede bir mazlum nerede ya...
[Devamı]
Kuraklıkla Boğuşan Somali'ye Türkiye'den Umut Gemisi 05 Haziran 2017
foto
AFAD, Türk Kızılayı ve TİKA'nın organizasyonuyla Somali'ye 13 bin ton gıda ve insani yardım malzemesi götürecek olan Umudu Ol adlı gemi, törenle Mersin'den uğurlandı. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine başlatılan "Umudu Ol" kampanyası kapsamında, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), organizasyonuyla Somali'ye 13 bin ton gıda ve insani yardım malzemesi götürecek olan Umudu Ol adlı insani yardım gemisi Mersin'den uğurlandı.
[Devamı]
Çocukların Gözünden Afetlerden Korunma Yolları 30 Mayıs 2017
foto
“Çocukların Gözüyle Afetler ve Afetleri Önleme Yolları” sergisi, 22 Mayıs- 2 Haziran 2017 tarihleri arasında AFAD kampüsünde vatandaşların ve sergiye katkı veren okullarımızın beğenisine sunuldu. AFAD Deprem Simülasyon Merkezi, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılı boyunca her gün iki seans halinde okullara afet eğitimi veriyor. Öğrenciler, Deprem Simülasyon Merkezi’ndeki platformda depremi deneyimliyor; ama daha önemlisi bu deneyimden önce “hazırlıklı olursak afeti nasıl önleriz” anlayışına yönelik hazırlanan interaktif etkinliklere katılıyor. Özel hazırlanmış modeller ve oyunlar ile hem eğlenen, hem de öğrenen öğrenciler, eğitimlerin ardından AFADEM eğitmenlerine değerli geri dönüşler sağladı.
[Devamı]
AFAD, Manisa-Saruhanlı’daki Deprem Bölgesinde 27 Mayıs 2017
foto
27 Mayıs 2017 akşamı saat 18:53’de meydana gelen depremin ardından AFAD ekipleri süratle intikal ettikleri Manisa-Saruhanlı ilçesinde çalışmalarına devam ediyorlar. Depremin ilk dakikalarından itibaren bölgedeki çalışmalara destek vermek üzere İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğün’ den 3 araç,12 personel ve 2 arama kurtarma köpeği bölgeye sevk edildi. Yapılan ilk tarama çalışmalarında Saruhanlı ve Gölmarmara İlçelerinde yer alan Kumkuyucak Mahallesinde 1 metruk binanın çöktüğü ve kimi evlerde çatlaklar bulunduğu, Tiyenli ve Sazoba Mahallelerinde bazı evlerde çatlaklar olduğu belirlendi.
[Devamı]
Afet Risklerinin Azaltılması Global Forumu Meksika’da devam ediyor 25 Mayıs 2017
foto
AFAD Başkan Yardımcısı Sn Fatih Özer, "2017 Afet Risk Azaltma Küresel Platformu" kapsamında düzenlenen "Etkin Afet Risk Azaltılması İçin Risk Bilgisi ve Afet Kayıp Veritabanları" oturumunu yönetti. Sn Özer, Mart 2015'te Sendai'de gerçekleştirilen "Dünya Afet Risk Azaltma Konferansı"ndan 2 yıl sonra, tekrar küresel ölçekte bir araya gelmekten ve bu bağlamda birlikte aynı hedefe doğru hareket ediyor olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
[Devamı]
AFAD Koordinasyonunda Libya’ya 22 Ton İlaç Yardımı Gönderildi 24 Mayıs 2017
foto
Türkiye, Libya’daki yardıma muhtaç insanlara umut olmaya devam ediyor. İç çatışmaların ardından çökme noktasına gelen sağlık sistemi nedeniyle Libya’daki sağlık merkezleri ve hastanelerde ilaç, medikal malzeme sıkıntısı çekildiğinin belirlenmesi üzerine AFAD koordinasyonunda ve Türk Kızılayı’nın katkılarıyla 22 ton ilaç/sağlık malzemesi Libya’ya gönderildi.73 metrekare hacimli 45 paletlik muayene eldiveni, bandaj, sonda gibi tıbbi malzemeler ve antibiyotik, ağrı kesici türü yaşamsal önemi haiz ilaçlar, Türk Hava Yolları’nın tahsis ettiği uçakla Libya’nın Trablus kentindeki Mitiga Havalimanı’na iniş yaptı.
[Devamı]
Sendai Çerçevesi Sonrası İlk Küresel Forum Meksika’da Başladı 24 Mayıs 2017
foto
Doğal ve insan kaynaklı afetlerin yol açtığı can ve mal kayıplarının azaltılması için büyük önem taşıyan 5. Afet Risklerinin Azaltılması Global Forumu, Meksika’nın Cancun şehrinde başladı. Türkiye’nin Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu’nun dönem başkanı olarak yerini aldığı toplantıya, beş binin üzerinde hükümet, uluslararası organizasyon ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılması bekleniyor.
[Devamı]
Özel sektördeki sivil savunma amirleri AFAD eğitiminde bir araya geldi 20 Mayıs 2017
foto
AFAD, çeşitli kamu kuruluşlarındaki sivil savunma amir ve uzmanlara yönelik eğitim programlarından sonra, özel sektör kuruluşları sivil savunma amirlerine de eğitim vermeye başladı. Farklı illerden gelen 500 farklı özel sektör temsilcisi 20-27 Mayıs arasında 6 gün sürecek olan eğitim için Antalya’da bir araya geldi.
[Devamı]
Anadolu Ajansı Savaş Muhabirliği Eğitimi 19 Mayıs 2017
foto
Savaş ve doğal afet alanlarında canları pahasına görev yapan medya mensupları, Anadolu Ajansı (AA) ile AFAD’ın işbirliğinde düzenlenen ‘9. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi Programı’na katıldı. Muhabirler, afet bölgelerinde hayatta kalmak ve güvenli çalışabilmek için AFAD eğitmenlerinden hem pratik hem teorik eğitimler aldı. Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı birkaç kurum tarafından düzenlenen programa 21 kursiyer katıldı.
[Devamı]
Sayfalar: 123456   5253545556