İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama
RSS

Haberler

İstanbul’un Afetlere Hazırlık Çalışmaları, Çalıştay’da Tartışılıyor 14 Ağustos 2018
foto
İstanbul’da olması muhtemel doğal ve insan kaynaklı afetlere karşı yapılan hazırlıkların tartışılacağı, “İstanbul’un Afetlere Hazırlık Çalışmaları Çalıştayı” 15-16 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.
[Devamı]
İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’dan AFAD’a Ziyaret 10 Ağustos 2018
foto
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak teşkilatlandırılan AFAD, yeni yapılandırmadan sonra ilk kez İçişleri Bakanını ağırladı. İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu ile İçişleri Bakan Yardımcısı Sn. İsmail Çataklı’nın ziyareti, AFAD’da büyük memnuniyet oluşturdu.
[Devamı]
Devlet, Ordu’daki Selin Yaralarını Sarıyor 10 Ağustos 2018
foto
Ordu’nun Fatsa, Perşembe, Çaybaşı ve Ünye ilçelerini vuran selin ardından AFAD koordinasyonunda müdahale ve iyileştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 8 Ağustos 2018 günü bölgede etkili olan yoğun yağışların hemen ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Ordu’daki sel bölgesine gittiler. İlk hasar tespit çalışmalarının ardından Ordu, Samsun, Sivas ve Ankara AFAD il müdürlüklerinde görevli arama ve kurtarma personeli hızla bölgeye intikal ederek arama ve kurtarma faaliyetlerine başladılar. Tedbir amaçlı olarak Giresun, Rize, Artvin, Trabzon ve Sinop İl AFAD müdürlükleri de teyakkuza geçirildi. Ordu’ya ayrıca AFAD Samsun Lojistik Deposundan 150 çadır ve 500 battaniye gönderildi....
[Devamı]
Pakistan Ulusal Afet Yönetimi Ajansı Başkanı AFAD’ı Ziyaret Etti 06 Ağustos 2018
foto
Pakistan’ın afet ve acil durum konularındaki koordinatör kurumu Pakistan Ulusal Afet Yönetimi Ajansı (NDMA) Başkanı Tuğgeneral Omar Mahmood Hayat ve Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, AFAD Başkanlığı’nı ziyaret ettiler.
[Devamı]
İstanbul-Lahor Liderlik Programı Kursiyerleri AFAD’ı Ziyaret Etti 30 Temmuz 2018
foto
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Pakistan’ın Pencap Eyaleti Yükseköğretim Kurumu işbirliği ile hayata geçirilen “İstanbul-Lahor Liderlik Programı” kapsamında Türkçe eğitim alan 30 Pakistanlı akademisyen ve kamu görevlisi, AFAD Başkanlığı’nı ziyaret ettiler.
[Devamı]
AFAD, TÜRKEN Vakfı’ndan 80 Öğrenciyi Misafir Etti 23 Temmuz 2018
foto
ABD’de yaşayan Türk vatandaşları bünyesinde faaliyet gösteren TÜRKEN Vakfı’nın organizasyonuyla Türkiye’ye gelen 80 öğrenci, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığını ziyaret etti. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ABD’den gelen öğrencilere yaptığı konuşmada Türkiye’deki afet yönetim sistemini, AFAD’ın yapısını ve kapasitesini, müdahale çalışmalarını ve insani yardım faaliyetlerini anlattı. Güllüoğlu ayrıca Türkiye’nin Suriye krizi süresince yaptığı insani yardım operasyonlarına değindi.
[Devamı]
AFAD Gönüllülük Sistemi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı 20 Temmuz 2018
foto
Afet ve acil durum hallerinde toplumun risk azaltma, müdahale ve iyileştirme çalışmalarına etkin olarak katılmasını öngören “AFAD Gönüllülüğü” sisteminin bilgilendirme toplantısı Başkanlık Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
[Devamı]
AFAD ve Gürcistan Acil Durumlar Yönetimi Başkanlığı Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı 18 Temmuz 2018
foto
İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Gürcistan Acil Durumlar Yönetimi Başkanlığı arasında işbirliği mutabakatı imzalandı. Gürcistan Acil Durumlar Yönetimi Başkanı Giorgi Mghebrishvili ve beraberindeki heyet AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’na iki ülke arasında yapılacak olan işbirliği çerçevesinde bir ziyaret gerçekleştirdi. AFAD Başkanı Gürcistan heyetine Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ni gezdirerek işleyişi hakkında bilgi verdi. Gürcistan Ankara Büyükelçisi Irakli Koplatadze’nin de katıldığı ziyaret sonrasında imzalanan mutabakat zaptı, afet risk yönetimi ile afet ve acil durumlar konusunda karşılıklı katkı sağlamayı, uluslararası anlaşmalarla oluşturulan işbirliğini geliştirme başlıklarını içeriyor....
[Devamı]
Başkanımız İçişleri Bakanına Brifing Verdi 18 Temmuz 2018
foto
Başkan Dr. Mehmet Güllüoğlu, 4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına bağlanan AFAD hakkında İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’ya geniş bir brifing verdi. İçişleri Bakanlığında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı yaklaşık üç buçuk saat sürdü. Bakanlığın üst yönetimi ve AFAD daire başkanlarının hazır bulunduğu toplantıda, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu detaylı bir sunum gerçekleştirdi.
[Devamı]
Dr. Mehmet Öz, Suriyeli Çocuklarla Bir Araya Geldi 10 Temmuz 2018
foto
Ünlü Türk cerrahlar Dr. Mehmet Öz ve Dr. Halit Yerebakan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının organizasyonuyla, Nizip Konteyner Kenti’ni ziyaret etti. Nizip’te AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve ilgililerden brifing alan Öz ve Yerebakan, daha sonra konteyner kentin hastanesini ziyaret etti.
[Devamı]
Afet Risklerinin Azaltılması 8. Asya Bakanlar Konferansı Bu Yıl Ulanbator’da 05 Temmuz 2018
foto
BM Afet Risklerinin Azaltılması 8. Asya Bakanlar Konferansı, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katılımları ile Moğolistan’ın Ulanbator kentinde devam ediyor. Konferans, 50 asya ülkesinin 2015 yılında Dünya Afet Risklerinin Azaltılması konferasının sonucu olarak BM üyesi 187 ülke tarafından kabul edilen Sendai Afet Risk Azaltımı Çerçeve Belgesi'nin ulusal ve bölgesel seviyede hayata geçirilmesinde ülkelerin geldiği noktayı ele almayı amaçlıyor.
[Devamı]
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Afet Eğitimine Katıldı 28 Haziran 2018
foto
AFAD Eğitim Merkezini ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, burada AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve eğitim uzmanlarından Temel Afet Bilinci Eğitimi” aldı. Prof. Dr. Erbaş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları ile bazı bürokratlar, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi tarafından AFAD Eğitim Merkezi'nde verilen "Temel Afet Bilinci Eğitimi"ne katıldı ve deprem simülasyon merkezinde 20 saniye süren 6 büyüklüğündeki deprem anını yaşadı.
[Devamı]
Ramazan’da AFAD Bölgesel İstişare Toplantıları 23 Haziran 2018
foto
Son dönemdeki faaliyetlerin ve projelerin değerlendirildiği AFAD bölgesel istişare toplantıları, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu’nın farklı günlerde katılımlarıyla Erzurum, Diyarbakır, İzmir, Bursa ve Samsun’da gerçekleştirildi. Toplantılarda, görülen eksiklikler ve son dönemdeki faaliyetler ile yapılması planlanan projeler değerlendirildi. İstişare toplantılarının ardından AFAD il müdürleri ve personeli ile birlikte iftar açıldı.
[Devamı]
Türkiye’den Sudan’a Dost Eli 18 Haziran 2018
foto
AFAD, 5.5 milyon insanın açlık ile mücadele ettiği Sudan'a 10 bin ton buğday yardımında bulundu. 10 bin ton buğday ile 3 Haziran’da denize açılan gemi, Port Sudan Limanı'nda AFAD insani yardım ekibi ve Sudanlı yetkililer tarafından karşılandı.
[Devamı]
Iraklı Türkmenleri Yalnız Bırakmadık 14 Haziran 2018
foto
AFAD, Erbil’de yardıma muhtaç ve yerinden edilmiş Iraklı Türkmen ailelere gıda yardımında bulundu. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, 2014 yılında başlayan DEAŞ saldırıları sonucunda Erbil’e göç etmek zorunda kalan Türkmen ailelerle bir araya geldi. Son olarak dağıtılan gıda kolileriyle birlikte Ramazan’da toplamda 87.100 kişiye ulaşılmış oldu.
[Devamı]
İHA’lar Afetlerde Hayat Kurtaracak 12 Haziran 2018
foto
İHA’lar Afetlerde Hayat Kurtaracak AFAD ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile kayıp arama, enkaz, heyelan, deprem ve diğer kriz durumlarında İnsansız Hava Araçları’ndan olay yerinin görüntüleri hızla alınabilecek. İnsansız hava aracı (İHA) "Çağatay"ın envantere alınması dolayısıyla Gölbaşı Havacılık Dairesi Başkanlığı Polis Heliportu'nda düzenlenen törene, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanı Uygar Elmastaşı katıldı.
[Devamı]
AFAD, Kimsesiz Çocuklarla İftar Açtı 12 Haziran 2018
foto
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Fırat Kalkanı bölgesindeki Çobanbey beldesinde Suriyeli yetimlere iftar verdi. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, beraberindeki heyetle Fırat Kalkanı bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla Suriyeli yetimler için düzenlenen iftara katıldı. İftarda çocuklara kırtasiye malzemeleri ve oyuncaklar dağıtıldı.
[Devamı]
Asya Liderliği Merkezi’nden AFAD’a Ziyaret 05 Haziran 2018
foto
Asya’da siyasi, ekonomik ve sosyal zorluklarla karşı karşıya olan bireylerin yetenekli ve etik liderler olma potansiyeline erişmelerine yardımcı olmaya çalışan Asya Liderliği Merkezi AFAD’a bir ziyaret düzenledi. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Samuel Hungsoo Kim başkanlığındaki Asya Liderliği Merkezi heyetini kabul etti ve AFAD’ın insani diplomasisi, dış politikadaki rolü ve Suriyeli sığınmacılara sağladığı hizmetler konusunda bilgi verdi.
[Devamı]
AFAD Ailesi İftarda Bir Araya Geldi 29 Mayıs 2018
foto
Her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen AFAD iftar yemeği etkinliği, Başkanlık yerleşkemizde gerçekleştirildi. İftar yemeğine AFAD personeli ve aileleri katıldı. İftardan önce bir konuşma yapan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD ailesinin böyle etkinliklerle bir araya gelmesinin mutluluk verici olduğunu söyleyerek, “Yaklaşık 1 yıldır birlikte çalışıyoruz. Bundan sonra da Allah izin verirse sizlerle birlikte güzel günlerde çalışmak isterim. Katılımlarınız için sizlere ve ailelerinize teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.
[Devamı]
Türkiye'den Gazze'ye 1,2 milyon dolarlık yardım 28 Mayıs 2018
foto
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Birleşmiş Milletler'in (BM) Gazze'ye acil tıbbi yardım çağrısına karşılık vererek, 1,2 milyon dolarlık hibeyi Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) teslim etti. AFAD'ın 1,2 milyon dolarlık yardımı, Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı Erman Topçu ile DSÖ'nün Gazze Temsilciliği Müdürü Dr. Mahmud Dahir arasında, başkonsolosluk rezidansında imzalanan hibe anlaşmasının ardından Gazze'ye gönderildi.
[Devamı]
"Filistin’e Umut Ol” Yardım Kampanyası Başladı! 19 Mayıs 2018
foto
"Filistin’e Umut Ol” Yardım Kampanyası Başladı! Kanlı Pazartesi olarak tarihe geçen Gazze sınırındaki gösterilerde, İsrail ordusunun ağır saldırısına maruz kalan Filistin halkı için yardım kampanyası başlatıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı ve çok sayıda STK’nın katılımıyla düzenlenen "Filistin'e Umut Ol" yardım kampanyasının tanıtım toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ın katılımıyla, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Sayın Akdağ, yaptığı konuşmada: "Filistin'e Umut Ol” yardım kampanyasına Türk halkının, milletimizin, 81 milyonunun desteğini bekliyoruz." dedi. Tanıtım toplantısına, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızıl...
[Devamı]
Filistin İçin İnsani Yardım Kampanyası Açıldı 18 Mayıs 2018
foto
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Filistin halkının sıkıntılarının hafifletilmesi için gerekli her türlü yardım ve desteğin sağlanması amacıyla yardım kampanyası başlatıldı. 18.05.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan "Filistin İnsani Yardım Kampanyası"na ilişkin Başbakanlık Genelgesi
[Devamı]
Afete Dirençli Toplum Oluşturmada Yerel Yönetimlerin Rolü Çalıştayı Başladı 10 Mayıs 2018
foto
Afet yönetiminde yerel yönetimlerin sağlayacağı katkıların tartışılacağı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından düzenlenen "Afete Dirençli Toplum Oluşturmada Yerel Yönetimlerin Rolü" çalıştayı Kocaeli'de başladı.
[Devamı]
Ulusal Sivil Toplum Kuruluşlarının AB Düzeyinde ve Ulusal Düzeyde İşbirliğinin Güçlendirilmesi Çalıştayı 08 Mayıs 2018
foto
Yeri: İstanbul, Limak Eurasia Luxury Hotel Tarihi: 12 Mayıs 2018 (Çalıştay saat 09:00'da başlayıp 17.00'da bitecektir. Ayrıntılı program kayıt yaptıran katılımcılarımız ile en geç 11 Mayıs Cuma günü paylaşılacaktır.) Çalıştaya Katılım İçin Online Kayıt Adresi: https://www.afad.gov.tr/tr/team-up
[Devamı]
Ulusal İtfaiye Sempozyumu İstanbul'da Gerçekleştirildi 07 Mayıs 2018
foto
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı koordinasyonunda İstanbul'da gerçekleşen "Ulusal İtfaiye Sempozyumu'nda" konuşan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, kurum olarak stratejilerini ve yol haritalarını, öncelikli olarak olaylar meydana gelmeden alınacak tedbirlere göre şekillendirdiklerini söyledi. Sempozyumun açılışında konuşan Güllüoğlu, AFAD'ın, afetlerin tek elden yönetilmesi için 2009'da üç farklı kurumun birleştirilmesiyle kurulduğunu ve görevleri arasında, arama kurtarma ve itfaiye hizmetleri standartlarının belirlenmesinin de bulunduğunu belirtti. "Mesleğimiz itibariyle, insanların zor zamanlarında yanlarında oluyoruz." diyen Güllüoğlu sözlerine şöyle devam etti. "O yüzden İtfaiye çalışanları, AFAD çalı...
[Devamı]
Sayfalar: 123456   5455565758