İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Dolmabahçe’de Somali Zirvesi 20 Ağustos 2011

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Başkanlığındaki Somali Zirvesine Başkan Vekilimiz İ. Ejder KAYA da iştirak etti.
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başkanlığında İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Somali’ye yapılan yardımların koordinasyonu ile ilgili olarak üst düzey toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI, Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’ın yanı sıra Başkan Vekilimiz İ.Ejder KAYA, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet GÖRMEZ , TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Ahmet Lütfi AKAR, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi TOPÇU da katıldı.
Çok sayıda sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin de hazır bulunduğu zirvede Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Somali ziyareti ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak; çoğu ülkenin güvenlik sebebiyle bölgeye yardım göndermekte tereddüt yaşadığını, ancak Türkiye’nin ilk günden itibaren bölge halkının yanında olduğunu, tüm kamu kurum ve kuruluşların zorluklara rağmen yardım faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN yardım kampanyaları ve atılan adımlardan dolayı görsel ve yazılı medyaya da teşekkürlerini ileterek şunları söyledi.
“ 7’den 70’e bütün vatandaşlarımızla şu ana kadar gösterdiğimiz hassasiyeti, yardımlaşma ve dayanışmayı bundan sonra da hiç eksiltmeden, hatta daha da artırarak devam ettireceğiz.”
Toplantının sonunda Türkiye’nin Somali’de Büyükelçilik açacağı ve bölgede hastaneler inşa edileceği, ayrıca yaşanan güvenlik sorununun giderilmesi için Dışişleri Bakanlığı‘nın devreye gireceği belirtildi.
İlgili Haberler