İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Avrupa Birliği Depremzedelerimiz için 10 Milyon TL Bağışta Bulundu 31 Ekim 2011

AVRUPA BİRLİĞİ DEPREMZEDELERİMİZ İÇİN “10 MİLYON TL” BAĞIŞTA BULUNDU
Avrupa Birliği, Van'daki depremde evsiz kalanlara barınma sağlayacak geçici konut ünitesi yapımında kullanılmak üzere Kızılay'a 10 milyon TL bağışta bulundu.
Avrupa Birliği Bakanlığı’nda düzenlenen bağış törenine, Avrupa Birliği Bakanı Başmüzakareci Egemen Bağış, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini. Başkan Vekilimiz İ.Ejder Kaya ve Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar katıldı.
AB Bakanı Bağış, imza töreni öncesinde yaptığı açıklamada, AB'nin Van'daki deprem dolayısıyla Türk milletinin acısınıpaylaşmak ve Vanlıların çadır ve konut gibi ihtiyaçlarını gidermek için imkanlarını seferber ettiğini, 10 milyon TL'lik yardımda bulunduğunu söyleyerek, "Bugün çok anlamlı bir vesile için bir aradayız. AB ile müzakerelerin belki de en anlamlı başlığını, dayanışma başlığını açıyoruz" diye konuştu.
Başkanlığımıza da yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür eden Avrupa Birliği Bakanı Başmüzakareci Egemen Bağış, “Avrupa'dan gelen yetkililerin Türkiye'de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın Avrupa standartları üstünde bir performans ortaya koyduğunu aktardığını, bunun da kendisini çok memnun ettiğini belirtti.” Avrupa Birliği BakanıBaşmüzakareci Egemen Bağış, Türkiye'nin bu konudaki kapasitesini artırdığını kaydederek, Kızılay'a da ayrıca teşekkür etti.
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini de yaptığı konuşmada “geçen hafta AB'den 7 uzman ve 2 mühendisin bölgeye gittiğini ve Türkiye'nin gerek resmi gerek sivil kuruluşlarıyla inanılmaz bir kurtarma ve insani yardım operasyonu yürüttüğünü söylediklerini”aktardı. Van'da verilen hizmetin birinci sınıf bir hizmet olduğunu söyleyenPierini, AB olarak 3 temel çalışma yürüttüklerini bildirdi. Pierini, bu çalışmalardan ilkinin 18 ülkeden gönderilen 35 bin kişilik çadır desteği olduğunu belirterek, bazı ülkelerin de çadır için maddi yardımda bulunduğunu kaydetti. İkinci olarak da 6 bin kişiye barınma sağlayacak geçici konut ünitesi sağlayacaklarını, bugünkü anlaşmanın bu amaçla imzalanacağını söyleyen Pierini, üçüncüsünün de AB ile Türkiye arasında uydu bilgi paylaşımı olduğunu bildirdi.
Konuşmaların ardından 10 milyon TL'lik bağışa ilişkin protokol, AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tarafından AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın eşliğinde imzalandı.
İlgili Haberler