İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Slovenya'da Saha Tatbikatı Düzenlendi 19 Ekim 2011

AB’YE ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERLE SİVİL KORUNMA ALANINDA İŞBİRLİĞİ PROGRAMI ÇERVESINDE SLOVENYA`DA SAHA TATBİKATI DÜZENLENDİ
IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı), ülkemizin de aday ülke olarak dahil olduğu, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkeleri Sivil Korunma Alanında İşbirliği konusunda geliştirmek, desteklemek ve böylece AB ülkeleri ile eşgüdüm halinde çalışabilmelerini sağlamak amacıyla Avrupa Komisyonu öncülüğünde Aralık 2010-Aralık 2012 dönemini kapsayacak şekilde oluşturulan bir programdır. IPA tatbikat programı çerçevesinde 2 yıl süreyle 2 bölgesel arazi tatbikatı ve 2 masa üstü tatbikat gerçekleştirilecektir.
Bu çerçevede, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkelerin hazırlık ve müdahale kapasitelerini güçlendirmek, müdahale ekiplerinin alarma geçirilmesi, hazırlıkların başlaması ve intikal emrinin verilmesi prosedürlerini test etmek, AB İzleme ve Bilgi Merkezi’yle (EUMIC) birlikte AB Sivil Savunma Mekanizmasinin faaliyete geçisini denemek, uluslararası müdahale operasyonlarında çalışma deneyimi kazanmak amacıyla, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Türkiye AB’ye aday ülkeler olarak ayrıca, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Kosova potansiyel aday ülkeler olarak, Slovenya/Logatec’de 19-22 Ekim 2011’de SI-QUAKE 2011 deprem senaryolu arazi tatbikatı icra edilmiştir.
Tatbikata Ülkemiz adına; seçkin gözlemci olarak Müdahale Dairesi Başkanı O.Nüvit BEKTAŞ, Gözlemci olarak AFAD Uzman Yardımcı ve IPA Ulusal İrtibat Noktası D.Gizem ÇELİK, Ulusal Genel Merkez görevlisi olarak Dış İlişkile Koordinatörü İrep GÜREL, Ulusal Tatbikat Koordinatörü olarak AFAD Uzmanı Tahsin Berkant ATAAY ve AFAD Uzmanı Cengiz ÇAĞIRTEKİN, Sakarya Valiliği Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliğinden 14 personel, Denizli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 1 personel, UMKE den 5 kişilik sağlık ekibi olmak üzere 25 kişi ile katılım sağlanmıştır.
Tatbikatın başlangıç günü olan 19 Ekim 2011 tarihinde ekibimizin kapasitesini bildirir Bilgi Formu, Ljubljana Havaalanında kurulan RDC ( Varış Ayrılış Merkezi ) yetkililerine teslim edilerek , yetkililerden afet bölgesi, konuşlanma alanları, olası çalışma bölgeleri ve hasar hakkında genel bilgi alınarak , tarafımıza verilen mihmandarla birlikte Ana Konuşlanma Merkezinin kurulduğu Logatec’e hareket edilmiştir. Kamp bölgesinde ekip yerleşimini tamamladıktan sonra, OSOCC ( Saha Operasyon Koordinasyon Merkezi ) tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantılarına iştirak edilmiştir.
20 Ekim 2011 günü OSOCC tarafından verilen görev gereği ekibimiz ağır kış koşulları altında Logatec fabrika alanında HAZMAT ( tehkikeli madde) keşfi ve enkazdan arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirmiştir. Tatbikat süresince ekipler arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda Arnavutluk ekibiyle ortak yapılan çalışmalar sonucu 3 ölü , 2 yaralı enkazdan çıkarılmıştır. Çalışmalar sonrasında olay yeri sorumlusu ve ekip lideleri arasında günün değerlendirmesi yapılmış ve ardından kamp alanına dönülmüştür.
21 Ekim 2011 günü, Kranj bölgesinde yer alan enkazda ekibimizce HAZMAT ( tehkikeli madde) keşfi ve enkazdan arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirilmiştir. Gün boyu saat 21:00’a kadar süren çalışmalarda, Hırvatistan, Sırbistan ve Arnavutluk ekipleri ile ortak çalışmalar yapılmış , ayrıca ekibimizin diğer ekiplerden bağımsız yaptığı çalışmalar sonucunda 13 yaralı ve 2 ölü enkazdan çıkarılmıştır.
22 Ekim 2011 günü ekibimiz Ig bölgesinde enkazda arama kurtarma faaliyetlerinde bulunarak, Kosova ekibini tehlikeli madde keşfi konusunda desteklemiş, Sloven ekibinden köpekli arama desteği almıştır. Çalışmalar sonucunda 1 ölü ve 1 yaralı enkazdan çıkarılmıştır.
Aynı günün akşamı OSOCC tarafından tatbikatın genel değerlendirme toplantısı yapılmış, IPA Program Yöneticileri, Tatbikat Yöneticileri , Eğitmenler, Danışmanlar ve Olay Yeri Sorumluları Ekibimizi yaptıkları başarılı çalışmalar ve profesyonellikleri nedeniyle ayrıca tebrik etmişlerdir.
Toplantının ardından düzenlenen kapanış ve sertifika dağıtım töreni ile tatbikat sona ermiştir.
İlgili Haberler