İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Öncüpınar Konteyner Kentini Ziyaret Etti 06 Mayıs 2012

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Suriye vatandaşlarının kaldığı Başkanlığımızca Kilis’te kurulan Öncupınar Konteyner Kenti’ni ziyaret etti.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a Kilis ziyaretinde eşi Sayın Emine ERDOĞAN’ın yanı sıra Başbakan Yardımcımız Beşir ATALAY, , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ ve Başkanımız Dr. Fuat OKTAY eşlik etti.
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Suriye vatandaşlarına hitaben sözlerine ''Sizler şu anda kardeşlerinizin yurdunda, kendi evinizdesiniz. İnşallah Suriye'de güvenlik sağlanıncaya kadar, sizler gönüllü olarak dönmek isteyinceye kadar başımız ve gözümüz üstündesiniz'' diyerek başladı.
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, şu ana kadar Suriye'den Türkiye'ye 40 bin 807 giriş yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bunlardan yaklaşık 18 bini kendi arzularıyla tekrar Suriye'ye döndü. Şu an itibarıyla değişik kamp merkezlerimizde toplam olarak 23 bin 11 Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Şu anda konteyner kentimizde, bu kampta 2001 konteynerde 9 bin 633 kardeşimizi misafir ediyoruz. Bu kampın kapasitesini 12 bine kadar çıkartacağız. 2 bin 60 konteyner, sizlere hizmet verecek. Ayrıca Hatay'da bulunan misafirlerin tamamı da bu kampla birlikte 10 bin kapasiteli.
Tüm kamplarımızda sizler için eğitimden sağlığa, gıdadan giyime, spor imkanlarından ibadet yerlerine kadar her ihtiyaç en ince ayrıntısına kadar düşünülüyor ve bu ihtiyaçları gidermeye çalışıyoruz, çalışacağız. Şu anda Hatay'da 35 derslikte 805 öğrenci okul öncesi, ilk ve ortaöğretime devam ediyor. İnşallah burada bulunan 4 bin 251 okul çağındaki yavrumuz için de eğitim imkanlarının oluşturulması çalışmasını sürdürüyoruz.''
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN daha sonra beraberindeki heyetle konteynerkenti gezerek Suriye vatandaşları ile görüşmelerde bulundu.
İlgili Haberler