İçeriğe Atla Menüye Atla

AFAD Başkanı Olası Nüfus Hareketine Karşı Kuzey Irak’ta 23 Ekim 2016

Musul’da askeri operasyonun başlamasıyla birlikte AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden Kuzey Irak’a gitti. Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ile görüşen Sn. Bilden, ülkemizin sahadaki güvenlik unsurlarıyla değerlendirmeler yaparak olası nüfus hareketlerinin ortaya çıkaracağı insani yardım ihtiyacı ile ilgili analizleri yerinde  yaptı.

Kuzey Irak’taki askeri hareketliliğin olası insani sonuçlarına karşı AFAD önlemler alıyor. AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden,   Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer  ve Planlama ve Zarar Azaltma Daire Başkanı Erkan Koparmal ile birlikte  bölgeye gitti.

Erbil’e ulaşmasından hemen sonra Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu İnam ile görüşen AFAD Başkanı, daha sonra incelemeler yapmak üzere sahaya giderek, Türkiye’nin sahadaki güvenlik unsurları ile detaylı değerlendirmeler gerçekleştirdi.

Olası Nüfus Hareketine Yönelik İhtiyaç Analizi

AFAD Başkanı, operasyon kapsamındaki çatışmaların bir nüfus hareketiyle sonuçlanma ihtimaline karşı ihtiyaç analizi yaptı. Gerekebilecek insani yardım malzemeleri ve ortaya çıkabilecek barınma ihtiyaçlarını sahada ekibiyle birlikte değerlendirdi. 

İlgili Haberler