İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

2. Ulusal Köpekli Arama Timleri Sınavı Gerçekleştirildi 16 Haziran 2012

Afet ve acil durum hallerinde canlı aramaya yönelik faaliyet gösterecek köpekli Arama Timleri’nin çalışma ve sınav esaslarını belirlemek amacıyla hazırlanan “2. Ulusal Köpekli Arama Timleri Sınavı” Başkanlığımız adına 16-24 Haziran 2012 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi.

Eğitim Yeterlilik ve Görev Yeterlilik olarak iki aşamadan oluşan sınava; Adana, Afyon, Bursa, İstanbul, İzmir, Sakarya ve Van Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlükleri’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı AKS 110, AKUT Arama Kurtarma Derneği, GEA Arama Kurtarma Derneği, MAY Lidam Arama Kurtarma Derneği gibi gönüllülerden oluşan 11 ekip, 22 köpek ve eğitmeni ile yaklaşık 30 kişilik destek personeli de katıldı.
Ekipler ilk olarak, Köpekli Arama Timi Değerlendirme Komisyonu tarafından Eğitim Yeterlilik Sınavı’na tabi tutuldu. Enkaz alanında canlı arama yapıldığı sırada köpeğin yaşam belirtisi tespit ettiğinde en az 5 dakika havlaması ve bir enkazda en az 2 kazazedeyi bulmasının amaçlandığı bu sınavda köpekler ve eğitmenleri agresyon testi, yönlendirme, itaat, çeviklik ve kapalı havlama testlerinden geçti. Sınavda başarılı olan 22 aday köpekten 19’u, Görev Yeterlilik Sınavı’na girmeye hak kazandı.
Görev Yeterlilik olarak adlandırılan aşamada ise köpekler gece gündüz etaplarında 6 kazazededen 5’inin mutlak suretle bulunmasını gerektiren bir sınava tabi tutuldu. 19 köpekten 14’ü enkaz alanında hem gece hem de gündüz kazazede arayarak ve 5 kazazedeyi de bularak Görev Yeterlilik Sınavı’nı başarı ile tamamladı. Bu aşamayı geçemeyen köpeklerin ise Eğitim Yeterlilik Sınavları’nın bir yıl geçerli kalacağı belirtildi.
İlgili Haberler