İçeriğe Atla Menüye Atla

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Medyanın Ankara Temsilcileriyle AFAD’da 28 Ekim 2016

Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, yazılı ve görsel medyanın Ankara temsilcileriyle AFAD Yerleşkesindeki kahvaltıda buluştu. Kaynak’a, ev sahibi olarak AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden eşlik ederken TİKA Başkanı Serdar Çam ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem de buluşmada hazır bulundu.

Sn. Veysi Kaynak, yanına kendisine bağlı kurumların tepe yöneticilerini alarak medyadan etkili isimlerle bir araya geldi. Koordinatör kurum AFAD’da gerçekleştirilen kahvaltı sonrası önemli açıklamalar yapan Kaynak, medya mensuplarına AFAD Yerleşkesini gezdirdi ve AFAD Arama Kurtarma Araçlarını tanıttı.

“Musul Halkının İhtiyaçları Bölgedeki Güvenli Alanlarda Karşılanmalı”

Medyanın Ankara temsilcilerinden gelen soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak, yerinden edilenlerin ihtiyaçlarının kendi ülkeleri içindeki güvenli alanlarda karşılanması gerektiğine dikkat çekti. Kaynak, “Musul’dan Türkiye’ye büyük bir göç hareketi beklemiyoruz ancak olası bir harekette 3 aşamalı planımız mevcut. Özellikle Musul çevresinde yaşayanlar, oradaki güvenli alanlarda tutulabilmeli, barınma ve diğer ihtiyaçlarının orada karşılanması sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Musul’a ilişkin hassasiyetlerine dikkat çeken Kaynak, “Musul’da sivil halk zarar görmesin, demografik yapı değişmesin, mezhep savaşı ateşlenmesin ve sivil halk yerinden edilmesin.” dedi. Sn. Veysi Kaynak, Suriye’deki duruma işaret ederek “Suriye krizinin ilk günlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya koyulan güvenli bölge fikrinin önemi, Fırat Kalkanı Operasyonundan sonra sınırlarımızdan bir tek göçmen geçmemesinden anlaşılıyor.” cümlelerini kaydetti.

Ankara Temsilcileri, Yeni Başbakanlık Acil Durum Merkezi’ni İnceledi

AFAD Yerleşkesi içerisinde yer alan yeni Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’ni inceleyen medya mensuplarına AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden detaylı bilgi verdi.

AFAD Başkanı, “Merkez, yerel kapasite ile baş edilemeyen afet, nüfus hareketi, salgın hastalık gibi ulusal koordinasyon gerektiren durumlarda çok paydaşlı biçimde çalışıyor.” cümlesini kaydetti. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde hizmet verdiğini belirttiği merkez hakkında Bilden, “Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’ni (AYDES) tamamen devreye aldık, tüm süreci sistem üzerinden yöneteceğiz. 81 ilimizde görüntü ve bilgi aktarımı ile kesintisiz haberleşme altyapısını tamamladık.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımızı Canlı Yayına Alan Hande Fırat’a Tablo

Acil Durum Merkezi’ndeki inceleme esnasında 15 Temmuz darbe girişiminin alt edilmesini hatırlatan bir diyalog yaşandı. Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, CNNTürk Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve kendisinin nezdinde tüm medyaya 15 Temmuz’daki iradeleri için teşekkür etti. Kaynak, 15 Temmuz darbe girişiminde Sayın Cumhurbaşkanımızı canlı yayına alan Hande Fırat’a, o geceki tarihi yayından sahnelerin yer aldığı iki yağlı boya tablo hediye etti.

İlgili Haberler