İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

2015’te 500 Okula Afet Bilinci Eğitimi 29 Aralık 2015

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi’nde 2015 yılında 500 okula afet bilinci eğitimi verildi.

28 Aralık 2015, Ankara / 2003 yılından beri afetlere hazırlık eğitimlerinin verildiği ve 8 büyüklüğündeki depremlerin deneyimlenebildiği Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Simülasyon Merkezi’nde bu yıl 500 okula eğitim verildi. Yoğun talep dolayısıyla Merkez’de 2016 yılının Haziran ayına kadar tüm randevular doldu.

Artan eğitim talebini karşılamak ve Dünya’da, alanında öncü bir afet eğitim merkezi kurmak için de çalışmalar başladı.

Yeni kurulacak olan ve “oyunlarla öğrenme” ve “interaktif eğitim” uygulamalarının yapılacağı “Afet Farkındalık Merkezi”, ayrıca bir AR-GE ve inovasyon merkezi de olacak.

“Her çocuk özeldir”

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi’ndeki eğitimlerden sorumlu olan AFAD eğitmeni Emel Sonkaya, eğitimde farklı yaklaşımlar denediklerini ifade etti ve “Merkezdeki eğitimler sırasında; şarkılar, Karagöz-Hacıvat oyunu, tiyatro ve oryantiring ile şifre bulma oyunları gibi maceralı oyunlar kullanıyoruz. Bütün bu faaliyetlerde çocukların başrolde olmasını hedefliyoruz.” dedi.

Sadece “afetlere hazırlık kültürü”nü değil çocuklara “biz en iyisini yapabiliriz” ve “biz güçlü ve büyük bir ülkeyiz” özgüvenini de aşılamaya çalıştıklarını belirten Sonkaya, çocuklara AFAD deprem simülatörünün, dünyanın eğitim amaçlı en büyük simülatörü olduğunu ve tamamının milli yapım olduğunu anlattıklarını ifade etti.

Sonkaya ayrıca, “her çocuk özeldir” misyonundan hareketle engellilere yönelik özel eğitimler yaptıklarını hatta onlara ulaşabilmek için işaret dili öğrendiklerini de söyledi.

Uygulamalı ve eğlenceli”

Eğitimlerin yaparak-yaşayarak öğrenme şeklinde olması, edinilen bilgilerin kalıcılığı bakımından çok önemli olduğunu dile getiren sınıf öğretmeni Nurşen Sevinç, “Öğrencilerle tek tek ilgilenilip, her birine ayrı ayrı uygulama yaptırılması da çok güzel.” ifadesini kullandı.

lkokul 3. sınıftaki öğrencileri ile eğitimlere katılan Ayşe Gül Ünal ise; “Düzenlediğimiz geziler içerisinde, amacına en çok ulaşan gezidir diyebilirim. Uygulamalı ve eğlenceli olduğu için; kalıcı ve etkili bir öğrenme mümkün oluyor. Çocuklar bugün öğrendiklerini, emin olun, bir ömür boyu unutmayacaklardır.” diyerek, eğitimleri tüm öğretmen arkadaşlarına tavsiye etti.

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi niçin kuruldu?

2003 yılında kurulan AFAD Deprem Simülasyon Merkezi’nde, AFAD’ın benimsediği risk yönetimi anlayışına uygun olarak, depremi yaşatmadan önce afet hazırlık bilincinin kültürümüzde yaygınlaşmasına yönelik aktiviteler yapılıyor.

Merkezde bulunan ve tamamı Türkiye`de tasarımlanmış olan deprem simülatörü, sahip olduğu yüksek teknoloji ile Dünya’daki en iyi örneklerden birisidir. Deprem anında yaşanılan fiziksel koşulların yansıtıldığı simülatörde, insanlar farklı deprem büyüklüklerini deneyimleyebiliyor.

İlgili Haberler