İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Dünya, 232 Milyonu Aşkın Göçmenin Ev Sahibi 18 Aralık 2015

Uluslararası Göçmenler Günü, 232 milyonu aşkın göçmene ev sahipliği yapan dünyanın tamamında her yıl 18 Aralık’ta kutlanıyor. Özel gün, göçmen haklarına, göçmenlerin yaşam şartlarına ve sorunlarına dikkat çekme amacı taşıyor. Güvenlik, onur ve daha iyi bir gelecek hayalini yansıtan Uluslararası Göçmenler günü için AFAD ‘İyi ki Varsın Türkiye’ adlı özel bir film yayınladı. AFAD İl Müdürlükleri ise günü çeşitli etkinliklerle kutladı.

18 Aralık 2015, Ankara-Ş.Urfa/ Yoksulluğun azaltılması için güçlü bir araç alan göç, aynı zamanda kültürel, sosyal ve ekonomik çeşitliliği arttıran bir itici güç olarak küresel dünyada önemli yer tutuyor. Dünyadaki toplam göçmen sayısı 1990’da 154 milyonken sayı bugün 232 milyonu aştı. 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, dünya nüfusunun %3.2’sinin göçmen durumunda olduğunu hatırlatan özel bir gün olarak insanlığın karşısına çıkıyor.

Dünya, yerinden edilmiş insanlar, sığınmacılar ve mültecilerin yanı sıra ekonomik ve sosyal sebeplere dayanan göç hareketlerini yönetmeye çalışıyor. Türkiye’nin 2.2 milyonu aşkın sığınmacıya yaptığı ev sahipliği çalışmalarını koordine eden AFAD, bu özel gün sebebiyle İyi ki Varsın Türkiye’ adlı bir film yayınladı. AFAD İl Müdürlükleri de Uluslararası göçmenler gününü çeşitli etkinliklerle kutladı.

Şanlıurfa ve Zonguldak’ta Göçmenler Günü Kutlandı

Misafir ettiği 375 binden fazla Suriyeli ile ülkemizin en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan kenti olan Şanlıurfa’da Uluslararası Göçmenler Günü etkinliklerle kutlandı. AFAD Şanlıurfa koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliklerde, AFAD Akçakale ve Harran Barınma Merkezlerinde kalan Suriyeli çocuklar, halk oyunları gösterisi sergiledi. Gösteriler sonrası AFAD Akçakale ve Harran Barınma Merkezlerinde kalan Suriyeli kadınların yaptığı el işleri sergisi ve resim sergileri ziyarete açıldı. Harran Konteyner Kenti’nde kalan Suriyeli Halid KADDUR’un duygusal bir konuşma yaptığı gün kapsamında Akçakale Çadır Kenti İlahi Korosu ise dini ezgilere hayat verdi.

AFAD Zonguldak, göçmenler konusunda bir söyleşi ve devamında sunumlar gerçekleştirilen bir organizasyon düzenledi.

İlgili Haberler