İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Köpekli Arama Timleri Sertifikalarını Aldı 08 Aralık 2015

KÖPEKLİ ARAMA TİMLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Afet ve acil durumlarda arama kurtarma faaliyetlerinde görev alacak köpekler, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’ın da katıldığı törende sertifikalarını aldı.

8 Aralık 2015, Ankara / Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Samsun’da 9-27 Kasım tarihlerin arasında düzenlediği Köpekli Arama Timi Görev Yeterlilik Sınavı'nda başarılı olan köpeklere ve eğitmenlerine, sertifikaları Ankara’da bulunan AFAD Eğitim Merkezi’nde (AFADEM) düzenlenen törende verildi.

Köpekli arama timlerine verilen 6 aylık eğitimin ardından 2 hafta süren sınavların sonucunda 32 köpekten 17'si sertifika almaya hak kazandı. Sınavlar sonucunda Erdem Kafkas'ın eğitmenliğini yaptığı Sintra, Ersin Ünverin'in eğitmenliğini yaptığı Chivas ve Niyazi Özbek'in eğitmenliğini yaptığı Naz isimli köpekler dereceye girdi. Dereceye giren köpeklere madalyaları AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay tarafından takıldı.

Sn. Oktay, törende yaptığı konuşmada, köpeklerin arama ve kurtarma faaliyetlerinde önemli etkilerinin olduğunu belirterek, "Köpekle arama verilerine bakacak olursak aralarında en hızlı sonuç veren teknik olarak görülüyor. Dolayısıyla burada görünen köpeklerimiz depremlerde hatta savaş ve seferberlik anlarında enkazdan canlı kurtarma noktasında en hızlı yoldaşlarımız; en ciddi destekçilerimiz." dedi.

Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde yapılan eğitimlerin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Sn. Oktay, "Herhangi bir afet anında özellikle hazırlığımız son birkaç yılda devam ediyor, bu hazırlıkları sürekli devam ettirmek zorundayız. Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde 'Sıfırıncı dakikada hazır olacağız' dediğimizin bir başka parçası bu" diye konuştu.

AFAD Başkanı Oktay, arama kurtarma köpeklerine sertifika verilmesine yönelik çalışmaların devam edeceğini de dile getirdi.

Köpekli Arama Timleri neden önemli?

Özellikle deprem sonrası enkazlarda arama ve kurtarma görevlerini yerine getirecek arama köpekleri ve eğitmenleri, "eğitim yeterlilik" ve "görev yeterlilik" sınavlarına alınıyor. Sınavları başarıyla tamamlayan köpekli arama timi sertifikalandırıldıktan sonra afet ve acil durumlarda görev yapabiliyor.

Sınav, afet ve acil durumlarda görev yapan çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına ait tüm köpekli arama timlerini kapsıyor.

Köpekli arama timlerinin canlıyı enkaz altında bulma süresi 3-7 dakika arasında değişiyor. Sismik ve sesle arama cihazlarıyla yapılan aramalarda ise bu süre biraz daha uzayabiliyor. Arama kurtarma köpekleri büyük deprem ve enkazlarda arama kurtarma işini hızlandırıyor.

İlgili Haberler