İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

BM Afet Risklerinin Azaltılması Asya Bakanlar Konferansı 08 Kasım 2016

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, BM Afet Risklerinin Azaltılması Asya Bakanlar Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Türkiye'nin dünyadaki her 5 Suriyeli mülteciden 3'üne sığınmacı olarak ev sahipliği yaptığını ifade ederek "Özellikle AB ve diğer ülkelerdeki uluslararası toplumu elini taşın altına koymaya ve Türkiye'nin omuzlarındaki bu büyük yükü paylaşmaya çağırıyoruz." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Afet Risklerinin Azaltılması Asya Bakanlar Konferansı Bakanlar Oturumu, Türkiye’den Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Sayın Mehmet Halis Bilden’in de katılımı ile 2-5 Kasım 2016 tarihleri arasında Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde düzenlendi.

Konferansın, BM'nin 1990'ları Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması On Yılı (IDNDR) ilan etmesinden bu yana ülkelerin ve insanların afet güvenliğine verdiği önemi gözler önüne serdiğini belirten Sn.  Elvan, bu konuda insanlığın tamamına karşı ülkelerin ortak sorumluluğunun Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi 2015-2030 ile oldukça açık bir biçimde tanımlandığını dile getirdi.

"Türkiye sığınmacıların acılarını hafifletmede üzerine düşeni fazlasıyla yaptı"

Dünyada son yıllarda çeşitli insani felaketler yaşandığına işaret eden Sn.  Elvan, "Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük insani krizin tam merkezinde yer almaktadır. Dünyadaki 21 milyon mültecinin yaklaşık 5 milyonunu Suriyeliler oluşturmaktadır. Bu, her dört mülteciden birinin Suriyeli olduğu anlamına gelmektedir. Türkiye, dünyadaki her 5 Suriyeli mülteciden 3'üne sığınmacı olarak ev sahipliği yapmaktadır." diye konuştu.

Farklı din, etnik ve kültürel kökenden yaklaşık 3 milyon Suriye ve Irak uyruklunun "geçici koruma" statüsüyle Türkiye'de yaşadığını anlatan Sn.  Elvan, şöyle devam etti:

"Yardım çalışmalarının bedeli mali olarak ağır olmuştur ve Türkiye bu bedeli dışarıdan neredeyse hiç yardım almadan tek başına göğüslemiştir. 2011 yılından bu yana, Türk hükümeti 12,5 milyar dolar harcama yapmıştır. Türk sivil toplum kuruluşları ve belediyelerden gelen yardım da eklenecek olursa bu miktar 25 milyar dolara kadar çıkmaktadır. Uluslararası toplum ise sadece 512 milyon dolarlık bir katkıda bulunmuştur."

"Konferansta Türkiye'nin farkı bir kez daha ortaya çıktı"

Oturumun ardından Türk gazetecilere kısa bir açıklama yapan Elvan, konferansla, afet riskini azaltmaya yönelik bu zamana kadar yapılan işlerin derlenmesi ve gelecek dönemde neler yapılabileceği konusunda ülkelerin deneyimlerinin paylaşılmasının amaçlandığını söyledi.

Konferansa 40 ülkeden 39 bakanın katıldığını ifade eden Elvan, "Türkiye afet riskini azaltma yönünde çok önemli bir gelişme sağladı. Burada bunu net bir şekilde gördük. Konferansta Türkiye'nin farkı bir kez daha ortaya çıktı." değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler