İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı Bilden: Fırat Kalkanı ile Türkiye’den Suriye’ye göç başladı 08 Kasım 2016

Göç ve mülteciler konulu Asya Siyasi Partiler Uluslararası Konferansı’na (ICAPP) katılan AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden Suriye krizinin seyrini değiştiren Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında bilgi verdi.

Asya’daki değişik ideolojileri temsil eden siyasi partiler arasında işbirliği, paylaşımı ve güven ortamını geliştirmeyi amaçlayan ICAPP’ın 4-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlediği “Göç ve Mülteciler” konulu özel konferansa Asya’dan ve Afrika’dan 102 temsilci katıldı.

Konferansta Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım, ICAPP Daimi Komisyon üyesi ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sn. Dr. Mehmet Mehdi Eker ve ICAPP Daimi Komisyonu Eşbaşkanı ve Genel Sekreteri Sn. Chung Eui-yong açılış konuşmalarını yaptı. Ardından Sn. Dr. Mehmet Mehdi Eker’in moderatörlüğünü yaptığı Genel Oturum’da söz alan AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, tüm dünyanın meselesi olan mülteciler konusunda küresel toplumun inisiyatif alması gerektiğini belirtti.

Dünya standartlarının çok üzerinde barınma merkezleri

“Konteyner Kente Dönüşüm Projesi” ile sığınmacıların halihazırda dünya standartlarının çok üzerinde olan yaşam şartlarını daha da iyileştireceklerini kaydeden Bilden, bu kapsamda 5 AFAD Çadır Kenti’ni konteyner kente dönüştürmeye başladıklarını söyledi. Bilden, bunlardan ilki olan AFAD Yayladağı Konteyner Kenti’nin 776 haneye kapılarını açtığını da sözlerine ekledi.

“Fırat Kalkanı” ile tersine göç başladı

Fırat Kalkanı Operasyonu’na da değinen AFAD Başkanı Bilden, “Suriye’nin Cerablus ilçesine ulaştırılan insani yardımları koordine etmek için “AFAD İnsani Yardım İstasyonu”nu devreye aldık. İstasyon ile ayrıca bölgedeki güvenlik birimlerimizin barınma ve beslenme ihtiyaçlarına da katkı sağlıyoruz. İstasyondaki AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nde 40 kişilik AFAD Ekibi görev yapıyor.” dedi.

Bilden, şimdiye kadar 1.350 kilometre karenin güvenli bölge haline geldiği Suriye’de AFAD koordinasyonunda STK’lar ile “hayata dönüş” yardımları yapıldığını dile getirdi. Bilden sözlerine şöyle devam etti: “Okulların onarılmasından, bölgedeki gıda ihtiyacının karşılanmasına kadar onlarca alanda güvenli bölgede hayatın hızla normalleşmesi için çalışıyoruz. Fırat Kalkanı operasyonu başladığından beri Suriye’den Türkiye’ye hiç göç olmadı. Aksine yaklaşık 30 bin Suriyeli, kendi rızası ile Suriye’deki evlerine, güvenli bölgeye döndü ve orada yaşamaya başladı.”

Dünyanın vicdanı: Türkiye

Türkiye’nin “Dünyanın Vicdanı” haline geldiğine vurgu yapan AFAD Başkanı Bilden, Türkiye’nin uluslararası camia tarafından, Dünyanın En fazla Sığınmacıya Ev Sahipliği Yapan Ülkesi, Dünyanın En Fazla Sığınmacı Çocuğa Ev Sahipliği Yapan Ülkesi, Dünyanın En Cömert Ülkesi ve Dünyanın En Fazla İnsani Yardım Yapan İkinci Ülkesi ilan edildiğini de sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi.

İlgili Haberler