İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

“Türkiye’yi Örnek Almak İstiyoruz” 10 Aralık 2015

“TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALMAK İSTİYORUZ”

AFAD’ı ziyaret eden Sırbistan Yeniden Yapılanma ve Sellere Müdahale Ofisi yetkilileri Türkiye’nin afetlerde risk yönetimi konusunda çok yol kat ettiğini belirtti.

9 Aralık 2015, Ankara / Afetlerde risk yönetimi odaklı bir afet yönetim modeline geçmek için çalışmalar yapan Sırbistan Yeniden Yapılanma ve Sellere Müdahale Ofisi (ORFR), Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) risk yönetimi odaklı afet ve acil durum yönetimi sistemi hakkında bilgi aldı.

Öncelikle, AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi’ni ziyaret eden Sırbistan heyetine AFAD’ın faaliyetleri ve projeleri ile ilgili bir brifing verildi.

Sırbistan heyeti, Türkiye’nin afet yönetiminde çok tecrübeli olduğunu, özellikle risk yönetimi konusunda Türkiye’nin çok yol kat ettiğini ve yeniden yapılanma sürecinde Türkiye’yi örnek almak istediklerini belirtti. AFAD Başkan Yardımcısı Sn. Ömer Faruk Furat komşu ülkelerle işbirliğine çok önem verdiklerini kaydederek, kendilerine her konuda destek olacaklarını ifade etti.

AFAD Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Sn. Muhammet Serdar ERBAŞ da bütünleşik afet yönetimi, stratejik planlama ve risk bilgisi temelli risk yönetiminin Türkiye’nin başarısında temel olduğunu dile getirdi.

Sırbistan heyetine daha sonra, Türkiye’de Afet Yönetimi Hukuksal Altyapısı; Türkiye’de Afet Yönetimi Uygulamaları; Suriyeli Sığınmacılara İlişkin Yürütülen Faaliyetler; Risk Azaltma Çalışmaları ve Sellere İlişkin Projeler konularında sunumlar yapıldı.

İlgili Haberler