İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Asya Kıtası’nın Göç Yönetimi Zirvesinde Açılışı AFAD Yaptı 10 Kasım 2016

Asya Kıtası’ndan yerel yönetimleri bir araya getiren ‘Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesinin’ açılışında son sözü AFAD aldı. Açılış oturumunda AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden’i temsilen son konuşmayı yapan AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Türkiye’nin insani yardımlarına dikkat çekti. Taşdelen, Türkiye’nin, Suriyeli sığınmacılar için yaptıklarıyla ‘dünyanın vicdanı’, uluslararası yardımlarıyla ‘küresel insani merkez’ haline geldiğini vurguladı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’ (UCLG-MEWA) ile ‘Dünya Yerel Yönetimler ve Demokrasi Akademisi Vakfının’ (WALD) ortaklaşa düzenlediği zirve, biyometrik kayıtlı 400 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Organizasyonun açılışında Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şanlıurfa Valisi Azim Tuna konuşma yaptı. AFAD Başkanı Sayın Mehmet Halis Bilden’in etkinlikte kendisini temsil etmesi için görevlendirdiği AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, açılış oturumundaki son konuşmayı gerçekleştirdi.

AFAD Başkan Yrd.: “Sığınmacılara Dünyanın Geri Kalanından 50 Kat Fazla Yardım Yaptık”

Konuşmasında, Türkiye’nin bölgesindeki ‘güvenli liman’ olduğunu kaydeden AFAD Başkan Yardımcısı, ülkemizin dünyadaki Suriyeli sığınmacıların yarısından fazlasına tek başına ev sahipliği yaptığını belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Türkiye’yi ‘Dünyanın En Fazla Sığınmacıya Ev Sahipliği Yapan Ülkesi’, UNICEF’in ise Türkiye’yi ‘Dünyanın En Fazla Sığınmacı Çocuğa Ev Sahipliği Yapan Ülkesi’ ilan ettiğini hatırlatan Taşdelen, “Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için devleti ve millet ile 25 milyar ABD Doları harcadı. Dünyanın geri kalanının katkısı ise ancak 512 milyon ABD Doları’nda kaldı. Sığınmacılara, dünyanın geri kalanından tam 50 kat fazla yardım yaptık. Böylece ‘Türkiye Dünyanın Vicdanı’ haline geldi.” dedi. 

Türkiye, İnsani Yardımlarını %200 Arttırdı

Ülkemizdekilerin yanı sıra Suriye içinde yerinden edilen insanlara da AFAD koordinasyonundaki yardımlar ulaştırılıyor. Konuşmasında, Suriye içinde yerinden edilen mazlumlara 29 bin insani yardım aracı ulaştırıldığını söyleyen Taşdelen, “Türkiye, yalnız bölgesindeki değil farklı coğrafyalarda bulunan mültecilere ve afetzedelere de sahip çıkıyor. Orta Afrika ülkesi Çad’dan Güney Amerika ülkesi Haiti’ye, Asya’daki Yemen’den Avrupa’daki Makedonya’ya kadar AFAD ile 5 kıtada 52 ülkeye yardım götürüyor. Türkiye, insani yardım miktarını son 4 yılda %200 oranında arttırdı. Bu yardımlarıyla Türkiye, ‘Küresel İnsani Merkez’ haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Çadır Kentler Konteyner Kente Dönüşüyor

AFAD kentlerinde ise doğaya saygılı ve yenilikçi uygulamalar hayata geçiriliyor. Çevreci AFAD kentlerinden örnekler veren Taşdelen, AFAD Suruç Çadır Kenti’ndeki kullanılmış suyu arıtılarak tarım alanlarına sulama suyu sağlandığını anımsattı. Son aylarda başladıkları ‘Konteyner Kente Dönüşüm Projesi’ ile sığınmacıların barınma alanlarını belki de insanlık tarihinin gördüğü en iyi noktaya taşıdıklarını belirtti.

AFAD Başkan Yardımcısı, “5 AFAD Çadır Kenti’ni konteyner kente dönüştürmeye başladık. Bunlardan ilki olan AFAD Yayladağı Konteyner Kenti’nde 776 konteyner hane ile yaşam başladı. Hatay Altınözü, Osmaniye, Adana ve Kahramanmaraş’taki çadır kentlerin dönüşümünü de önümüzdeki birkaç ayda tamamlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler