İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye, Belarus İle Afetlerde İşbirliği Anlaşması İmzaladı 14 Kasım 2016

AFAD Başkanı Sayın Mehmet Halis Bilden, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetiyle birlikte Belarus’a gitti. Bilden, iki ülkenin cumhurbaşkanlarının huzurunda, Belarus Acil Durum Bakanı ile ‘Afetlerin Önlenmesi ve Azaltılmasına Yönelik İşbirliği Anlaşmasını’ imzaladı. Başkentteki ziyareti kapsamında Minsk Camii’nin açılışına katılan AFAD Başkanı, Belarus-Türkiye İş Forumu’na da iştirak etti.

Minsk/ Cumhurbaşkanımızın beraberindeki heyetle Belarus’un başkenti Minsk’e giden Sn. AFAD Başkanı, önemli bir işbirliği anlaşmasına imza koydu. ‘Afetlerin Önlenmesi ve Azaltılmasına Yönelik İşbirliği Anlaşması’, ülkeler arasında ortak projeler, eğitim ve tatbikatlar, uzman ve bilim insani değişimi, araştırma ve görsel paylaşımı gerçekleştirilmesini öngörüyor.

İki Ülke, Ortak İşbirliği Komisyonu Kuracak

İşbirliği anlaşmasının uygulamasını sağlamak için Türkiye ile Belarus, ‘Ortak İşbirliği Komisyonu’ kuracak.  Komisyonun büyüklüğü, personel sayısı, işlevi ve çalışma prosedürleri de önümüzdeki günlerde tayin edilecek. Anlaşma ile mevzuat iyileştirme önerilerinin yanı sıra toplumsal kuruluşlarla işbirlikleri geliştirilecek. Afet alanındaki işbirliği, iki ülkenin dostane ilişkilerine de katkıda bulunacak.

AFAD, Hem Minsk Camii’nin Açılışında Hem De İş Forumunda Yer Aldı

AFAD Başkanı Sayın Mehmet Halis Bilden, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile birlikte Minsk Camii’nin açılış törenine katıldı. 54 yıl önce yıkılan ve Türkiye'nin katkılarıyla yeniden inşa edilen Camii, yaklaşık 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta barışın simgesi olacak.

AFAD Başkanı, ayrıca açılış sonrası düzenlenen Belarus-Türkiye İş Forumu’nda, Cumhurbaşkanımızın konuşma yaptığı oturuma iştirak etti.

İlgili Haberler