İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Musul’a 108 TIR’lık AFAD İnsani Yardım Konvoyu Gönderildi 16 Kasım 2016

Başbakanlık AFAD, Musul’da evinden edilen sivillerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak 108 TIR’lık AFAD İnsani Yardım Konvoyunu yola çıkardı. Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak'ın AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden ile birlikte uğurlama törenine katıldığı konvoy, 48 saat içinde bölgeye varacak. Konvoy, kış yaklaşırken evsiz kalan mazlumlara sıcak bir barınak olacak bin 500 AFAD aile çadırının yanı sıra sıcak su için 50 güneş paneli, 50’şer duş ve tuvalet konteyneri, 50 çok amaçlı çadır ve çadır içi malzeme taşıyor.

Gaziantep/ İki yıl önce Irak’taki çatışmaların ilk 24 saatinde bölgeye yardım göndermeye başlayan Başbakanlık AFAD, yerinden edilenlere destek olmayı sürdürüyor. AFAD, bugüne kadar Irak’a ulaştırdığı bin 45 insani yardım TIR’ına ek olarak 108 TIR’ı daha Gaziantep’ten yola çıkardı. 108 TIR’lık AFAD İnsani Yardım Konvoyundaki 78 TIR büyük barınma malzemelerini, 30 TIR ise battaniye ve uyku tulumu gibi çadır içi malzemeleri taşıyor. Habur sınır kapısından geçiş yapan konvoyun iki gün içinde bölgeye ulaşması planlanıyor.

6 Yılda 27 Ülkeye 6.5 Milyar TL’lik AFAD Yardımı Ulaştı

Konvoyun uğurlama törenine AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden ile birlikte katılan Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak önemli açıklamalar yaptı. Suriye'de yaşanan dramın diğer bütün olayların üzerinde olduğuna işaret eden Kaynak, Türkiye’nin hem Suriye’deki hem de tüm dünyadaki muhtaçlara yardım ettiğini vurguladı. Başbakan Yardımcımız, “Hiç kimsenin kimliğine ve inancına bakmadan yardım yapıyoruz. AFAD, 2010 yılından bu yana 27 ülkede 6,5 milyar liralık yardım faaliyeti yürüttü.  şeklinde konuştu.

“Musul’da 256 Bin Kişi Evlerini Terk Etti”

İki yıl içinde bin 45 TIR’lık insani yardımın ulaştığı Irak’ta evinden edilenlere dikkat çeken Kaynak, “Musul'da nisan ayından bu yana 256 bin kişi evlerini terk etti. Türkiye 2014 yılından beri Birleşmiş Milletler ile beraber yardımlar yapıyor. Irak'ın kuzeyinde 10 kamp inşa edildi. İnsani yardımlarımızı, bu kamplara yapacağız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler