İçeriğe Atla Menüye Atla

AFAD Başkanı, Stratejik Plan Çalıştayında 81 AFAD İl Müdürü İle Buluştu 16 Kasım 2016

AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, 2018-2022 AFAD Stratejik Planı Çalıştayı’nda 81 ilin Afet ve Acil Durum Müdürleri ile bir araya geldi. AFAD İl Müdürlerinin tamamı ile ikinci kez buluşan Sayın AFAD Başkanı, 2022’ye kadar gerçekleştirilecek yeni hedeflere işaret etti. Sn. Bilden, AFAD’ı daha ileriye taşıyacak yeni dönemin başladığına dikkat çekti, yeni stratejik planın ‘AFAD’ın pusulası’ olacağını vurguladı.

Taslak çalışması başlayan ‘2018 – 2022 AFAD Stratejik Planı’ tüm iç ve dış paydaşların katkıları ile hazırlanıyor. Yeni yılın ilk ayında taslağı tamamlanacak olan plan için 81 AFAD İl Müdürü çalıştaya davet edildi. AFAD İl Müdürleri, yerel faaliyetlere ilişkin yeni plandan beklentilerini, görüş ve değerlendirmelerini 2018-2022 AFAD Stratejik Planı Çalıştayı’nda AFAD’ın merkez birimlerine iletiyor.

Çalıştayın Açılışını AFAD Başkanı Yaptı

AFAD Merkez Yerleşkesindeki yeni Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılışını Sayın AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden yaptı. AFAD İl Müdürlerinin tamamına hitap eden Sn. Bilden, yeni stratejik planın çok aktörlü, katılımcı, multidisipliner ve tüm paydaşları içine alacak şekilde tasarlandığını belirtti. AFAD Başkanı, konuşmasında, çalıştayın düzenlendiği merkez hakkında bilgilere de yer vererek tam teşekküllü bir afet koordinasyon kompleksi inşa ettiklerini kaydetti.

Stratejik Plan, AFAD’ın Yeni Dönemdeki Pusulası

2018 – 2022 AFAD Stratejik Planı’ ile AFAD’ın daha ileriye gideceği yeni bir dönem başlayacak. Yeni plan, hedeflerinin büyük kısmına ulaşılan 2013-2017 planı sonrası yeni pusula işlevi görecek. Sn. Bilden de konuşması ile yeni planın önemli bir adım olmasına atıf yaptı ve planın yön tayin edecek olmasına dikkat çekti. ’2018 – 2022 AFAD Stratejik Planı’nın AFAD’ın gelecek pusulası olacağını belirtti.

Yararlı Bilgi: Yeni Stratejik Plan ve Çalıştay Hakkında

 2018 – 2022 AFAD Stratejik Planı’, Kamu İdarelerinde Hazırlanacak Stratejik Planlamaya İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğe göre hazırlanıyor. AFAD’ın vizyon belgesi niteliğini taşıyacak plan önümüzdeki 5 yılı kapsayacak. Hazırlanan taslak plan, 2017 yılı Ocak ayına kadar Kalkınma Bakanlığına gönderilecek. Taslağın geliştirilmesi için yapılan ilk çalıştay ise merkez teşkilatından iç paydaşlar ile gerçekleştirildi. İkinci adımda tüm daire başkanları, grup başkanları ve projelerde görevli personellerin bulunduğu odak grup görüşmeleri yapıldı.

İl müdürlerinin katıldığı ikinci çalıştay, AFAD İl Müdürlerinin kendi hizmetleri hakkındaki görüş ve beklentilerine ilişkin değerlendirmelerini paylaştığı bir platform işlevi görüyor. Çalıştayda, PEST Analizi, GZFT analizi, Dış Paydaş Analizi, Faaliyet Alanları çerçevesinde hedef ve amaç önerilerinin alınacağı 10-12 kişilik odak grup çalışmaları yapılıyor. 

İlgili Haberler