İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Siirt - Şirvan’da Meydana Gelen Göçük 18 Kasım 2016

SİİRT - ŞİRVAN’DA MEYDANA GELEN GÖÇÜK

(18 Kasım 2016, 09.00 itibariyle)

Siirt’in Şirvan ilçesinde bulunan özel bir bakır madeni ocağında, 17 Kasım 2016, saat 21.07’de meydana gelen heyelan sonucu, 16 vatandaşımız göçük altında mahsur kaldı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)  mahsur durumdaki vatandaşlarımızı arama ve kurtarma çalışmalarını derhal başlattı.

Türkiye’nin ilgili tüm kurum ve kuruluşlarının seferber edildiği çalışmalar Başbakanlık AFAD, İçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Siirt Valiliği ve Türk Kızılayı işbirliğiyle aralıksız sürüyor.

İlk dakikadan itibaren bölgedeki gelişmeleri dakika dakika takip eden AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, bugün saat 6.10’da Şirvan’a ulaştı ve çalışmaları sahada yönetmeye başladı.

90 arama kurtarma personeli, 2 helikopter, 1 uçak

Göçük sonucu üç vatandaşımızın hayatını kaybettiği tespit edildi.

Halen göçük altında olan 13 vatandaşımızı arama çalışmaları AFAD Siirt, AFAD Diyarbakır, AFAD Erzurum, AFAD Van, AFAD Ankara, AFAD Bitlis ve AFAD Batman’dan, toplamda 90 kişilik bir ekiple devam ediyor. Diğer illerde bulunan deneyimli AFAD ekiplerinin hızla alana ulaştırılması için 2 helikopter ve 1 uçak desteği alınırken, 18 araç ve 3 arama kurtarma köpeği de çalışmalara katkıda bulunuyor.

Arazinin engebeli olması ve ikinci bir heyelan riskini taşıması, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor.

Başbakanlık AFAD, olay yerinde çalışmaların bir noktadan koordine edilmesi ve bilgi akışının düzenli bir şekilde yapılabilmesi için maden ocağına ayrıca bir AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi gönderdi.

Türkiye’nin ilgili kurum ve kuruluşları seferber edildi

Şirvan’da mahsur kalan vatandaşlarımız için Türkiye’nin tüm ilgili kurum ve kuruluşları seferber edildi.

  • Olay yerinin aydınlatılması ve enerji ihtiyacının sağlanması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na;
  • Bölgenin iletişim altyapısının güçlendirilmesi amacıyla BAZ istasyonu kurulması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na;
  • Güvenliğin sağlanması için İçişleri Bakanlığı’na;
  • Psiko-sosyal destek çalışmalarının başlatılması için ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na talimat verildi.

Bölgede bulunan ekiplerin ve madenci ailelerinin iaşe ihtiyaçları da düşünüldü. Türk Kızılayı, 12 personel, 150 battaniye, 1 ikram aracı, 200 kişilik kumanya ve 2 ikram çadırını bölgeye sevk etti. Sıcak yemek ihtiyacı da kısa sürede karşılanacak.

Başbakanlık AFAD, Şirvan’daki gelişmeleri aralıksız takip ediyor.

İlgili Haberler