İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD, Köpekli Arama Timlerini Sınavla Belirliyor 13 Kasım 2015

AFAD, KÖPEKLİ ARAMA TİMLERİNİ SINAVLA BELİRLİYOR

AFAD, Türkiye genelindeki köpekli arama timlerini belirlemek için 9-27 Kasım tarihlerinde Samsun’da ‘Köpekli Arama Timi Eğitim ve Görev Yeterlilik Sınavı’ düzenliyor.Sınava,sertifikası bulunmayan veya sertifika süresi dolan 36 köpekli arama timi ile ferdi gönüllüler katılıyor. Başarılı olanlar, AFAD tarafından akredite edilecek ve iki yıl geçerli sertifikanın sahibi olacaklar.

13 Kasım 2015, Ankara/ Afet ve acil durum hallerinde canlı arama çalışmalarında görev alacak köpekli arama timlerini belirleyecek sınav, AFAD tarafından Samsun’da gerçekleştiriliyor. AFAD Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Köpekli Arama Timi Eğitim ve Görev Yeterlilik Sınavı’na 36 köpekli arama timi ve ferdi gönüllüler katılıyor. Sınavda başarılı olarak sınav komisyonu tarafından yeterlilik alan timler ve gönüllüler AFAD tarafından akredite edilecek. Yeterlilik alanlar, 2 yıl geçerli canlı arama sertifikasının sahibi olacaklar.

12 İlden 36 Köpekli Arama Timi Sınava Katılıyor

Bu yılki sınav komisyonunda AFAD Samsun, AFAD Afyonkarahisar, AFAD Bursa, Samsun Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü (KEM), Jandarma Genel Komutanlığı (JAKEM), Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi yer alıyor. Komisyon, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, İzmir, Karabük, Ordu, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinden katılım koşullarına sahip 36 aday köpekli arama timini değerlendiriyor.

Kısa Bilgi: Sınav ve Köpekli Arama Timleri Hakkında

Canlı arama köpekleri, afet ve acil durumlarda enkaz altında kalan kazazedeye en yakın noktadan, en kısa sürede ulaşılmasını sağlıyor. Köpekli arama timlerinin canlı arama çalışmalarına katılabilmesi için mevzuata göre AFAD tarafından akredite edilmesi gerekiyor. ‘Köpekli Arama Timi Eğitim ve Görev Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olan timlere, iki yıl geçerli sertifika veriliyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından çıkarılan ‘Köpekli Arama Timi Çalışma ve Sınav Yönetmeliği’, 31 Mayıs 2011 gün ve 27950 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Yönetmelik ile köpekli arama timlerinin aynı standartlara sahip olması amacıyla Başbakanlık AFAD, sınav komisyonu kurma görevini bir il müdürlüğüne veriyor. 2015-2017 yılları için görevi, AFAD Samsun yürütüyor.

İlgili Haberler