İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Cenevre'deki BM Organizasyonunda 'Mülteciler İçin Yeni Bir Yol' Arayışı 16 Ekim 2015

CENEVRE’DEKİ BM ORGANİZASYONUNDA ‘MÜLTECİLER İÇİN YENİ BİR YOL’ ARAYIŞI

Birleşmiş Milletlerin bir organizasyonu olan ‘Dünya İnsani Zirvesi Küresel İstişareleri’ kapsamında düzenlenen ‘Mülteciler İçin Yeni Bir Yol’ adlı oturumda AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay konuştu. Türkiye’nin çalışmaları ile ‘küresel kamusal fayda’ sağladığını vurgulayan Sayın AFAD Başkanı, bu yüzden ülkemizin ayırdığı finansal kaynağın BM’nin finansal takip sistemine tekrar dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. Güvenli bölge önerisine değinen AFAD Başkanı, dünyadaki insani sistemin alarm verdiğinin altını çizdi.

15 Ekim 2015, Cenevre-İsviçre/ ‘Dünya İnsani Zirvesi Küresel İstişareleri’nin 2. gününe ikili görüşmelerle başlayan AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, istişareler kaspamında ‘Mülteciler İçin Yeni Bir Yol’ adlı oturumda kapsamlı bir konuşma yaptı. Türkiye’nin uluslararası toplumdan sığınmacılarla ilgili beklentilerini dile getiren Sayın AFAD Başkanı, ülkemizin Suriyeliler konusunda yaptıklarıyla ‘küresel kamusal fayda’ sağladığını belirtti. Bu yüzden Türkiye’nin Suriyeliler için ayırdığı maddi kaynağın BM’nin finansal takip sistemine tekrar dahil edilmesi gerektiğini ifade etti.

Suriyeli Misafirler İçin Ayrılan Kaynak Küresel İnsani Yardım Sayılmalı

Türkiye’nin Suriyeliler için ayırdığı maddi kaynak, yardımların ülke içinde yapıldığı gerekçesiyle bir süredir BM’nin finansal takip sistemine dahil edilmiyor. Ayırılan maddi kaynağın sisteme dahil edilmemesi ise Türkiye’nin insani yardım konusunda bulunduğu dünya sıralamasını etkiliyor. AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, yaptığı konuşmada “Suriyelilere yapılan insani yardımın, sağladığı küresel fayda nedeniyle, küresel insani yardımdır.” cümlesini dile getirdi.

Kısa Vadede Politik Çözüm Yoksa Barınma İçin Güvenli Bölgeler Oluşturulmalı

Sayın AFAD Başkanı, insanların mülteci, sığınmacı ya da yerinden edilmiş olmasına sebep veren siyasi krizlerin çözüme ulaştırılarak barışın sağlanmasının kalıcı olacağına dikkat çekti. “Kısa vadede politik çözüm mümkün değilse, krizden etkilenenlerin kendi ülkelerinde emniyet altında olacakları güvenli bölgeler oluşturulmalıdır.” diyen AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, aksi takdirde yoğun nüfus hareketlerini önlemenin çok zor olduğunu belirtti.

“Dünya İnsani Sistemi Alarm Veriyor.”

Küresel İstişareler başlayana kadar yapılan 8 bölgesel, 2 tematik istişarenin katılımcılarının yanı sıra Avrupa Komisyonu’nun da insani yardım konusunda bazı endişelere sahip olduğunu kaydeden Sayın AFAD Başkanı, Türkiye’nin dünya insani sistemine ilişkin tespitlerini aktardı. “İnsani ihtiyaçlar giderek artıp daha kompleks hale gelirken dünya insani sistemi bununlar başa çıkmakta zorlanıyor. İnsani müdahaleler yerelleştirilmeli, özel sektör daha fazla dahil olmalı ve finansal açıklar kapatılmalıdır. Uluslararası insani yardım hukukuna saygı gösterilmeli, özellikle çatışma bölgelerine insani yardım ulaşımı geliştirilmeli ve insani sistem daha bütünsel bir yapıya kavuşturulmalıdır.” diyen AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, katılımcıları Mayıs 2016’da İstanbul’da düzenlenecek olan ‘Dünya İnsani Zirvesi’ne davet ederek tamamladı.

İlgili Haberler