İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Dünya İnsani Zirvesi Küresel İstişarelerinde İkili Görüşmeler 16 Ekim 2015

DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ KÜRESEL İSTİŞARELERİNDE İKİLİ GÖRÜŞMELER

Dünya İnsani Zirvesi Küresel İstişareleri’nin 2. Gününde ikili görüşmelere başlayan AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, kilit isimlerle bir araya geliyor. Avrupa Komisyonu’ndan yetkililerle görüşen AFAD Başkanı, İsviçre Dışişleri Bakanlığı İnsani Yardım Birimi Başkanı ve Büyükelçi Manuel Bessler ile buluştu. Buluşmanın ardından Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Korunma yeni Genel Müdürü Monique Pariat ile de bir toplantı gerçekleştirdi.

15 Ekim 2015, Cenevre-İsviçre/ ‘Dünya İnsani Zirvesi Küresel İstişareleri’nin 2. gün programı AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay’ın başında bulunduğu AFAD heyeti için yoğun geçti. İstişarelerin başladığını sabah erken saatlerde ikili görüşmelerine başlayan Sayın AFAD Başkanı ve heyeti İsviçre Dışişleri Bakanlığı İnsani Yardım Birimi Başkanı ve Büyükelçi Manuel Bessler ile buluştu. Buluşmanın ardından Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Korunma yeni Genel Müdürü Monique Pariat ile de bir toplantı gerçekleştirdi.

İsviçre Ekipleriyle Ortak Tatbikat

İsviçre İnsani Yardım Birimi Başkanı Bessler ile Sayın AFAD Başkanı’nın gerçekleştirdiği ikili görüşmede kurumların birbirine yapabileceği katkılar ele alındı. İki kurum arasında işbirliği geliştirilmesine yönelik olarak ortak tatbikat fikri değerlendirildi. Görüşme sırasında Bessler, Türkiye’nin insani yardımlarına değinerek “Türkiye, Filipinlere de Nepal’e yardım götürmekte gerçekten hızlıydı.” şeklinde konuştu.

Akran Değerlendirmesi Yapılacak

Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Korunma yeni Genel Müdürü Monique Pariat ve ekibi ile buluşan AFAD Başkanı ve beraberindeki heyet, gelecek Aralık ayında yapılacak akran değerlendirmesini ele aldı. AB Sivil Korunma ve Afet Risk Yönetimi İşbirliği Çerçevesi kapsamında, her üye gibi AFAD’a da uygulanacak akran değerlendirmesi, ikili görüşmenin konularından birini oluşturdu.

Küresel İstişareler Resepsiyonu Verildi

3 günlük organizasyon kapsamında verilen resepsiyona katılan AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, burada aralarında BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’brien ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkan Yardımcısı gibi önemli pek çok isimle görüşmeler yaptı, fikir alışverişinde bulundu.

S.Hb.16.10.2015/01

İlgili Haberler