İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

17 Ağustos Mesajı 17 Ağustos 2015

17 AĞUSTOS MESAJI

Başbakanlık AFAD olarak 16. yıl önce meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

1999 Marmara depremleri ile birlikte, 1900 yılından bu yana, ülkemizde meydana gelen önemli 76 doğal afet nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 89.236 olmuştur. Bu afetlerin ekonomimize olan doğrudan zararı ise 24,7 milyar dolardır.

Türkiye, yaşadığı afetlerden çıkardığı derslerle, kaynaklarının çoğunu afet anı ve sonrasına harcayan “kriz yönetimi” anlayışı yerine; kaynaklarını afet öncesine odaklayan, yani hazırlık ve risklerin azaltılmasına öncelik veren “risk yönetimi” anlayışını benimsemiştir.

Bu bilinçle kurulan AFAD, bir 17 Ağustos felaketini daha yaşamamak için pek çok proje ve çalışma başlatmıştır.

2012 yılında yürürlüğe giren Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP 2023) kapsamında şu ana kadar Kentsel Dönüşüm Yasası ve Doğal Afet Sigortaları Yasası yürürlüğe girmiş, afet risk azaltma çalışmalarına destek sunan Ulusal Deprem Araştırma Programı başlatılmıştır. UDSEP-2023, deprem kayıplarının en aza indirgenmesini hedefleyen stratejik yaklaşımlar ve eylem dizileri içeren örnek bir çalışmadır.

2013 yılında, zihniyet dönüşümünü esas alan; farkındalık, bilinçlendirme ve gönüllüler oluşturmayı amaçlayan Afete Hazır Türkiye eğitim seferberliği başlatılmış, 4 milyon vatandaşımıza afet bilinci eğitim vermiştir.

Marmara'da meydana gelmesi muhtemel bir depremi tetikleyebilecek fay hatlarının daha yakından takip edilebilmesi için AFAD ve Almanya Yer Bilim Araştırma Enstitüsü (GFZ) işbirliği ile GONAF projesi başlatılmıştır.

Sistematik, sürdürülebilir, bilişim teknolojilerini, uydu ve havacılık gibi ileri teknolojileri entegre bir sistem içinde kullanan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ile AFAD koordinasyonunda bakanlıklarımız, merkez ve yereldeki tüm kurum ve kuruluşlarımız, valiliklerimiz, yerel yönetimlerimiz ve STK’larımızla birlikte afetlerim “Sıfırıncı Dakika”sında, Türkiye’nin ortak gücü olarak harekete geçebileceğimiz bir yapı oluşturulmuştur.

Bu sistemin ihtiyaç duyduğu, düzenli ve kesintisiz çalışmayı sağlayacak ve güçlü bir altyapı desteği sunacak olan 22 AFAD Lojistik Merkezimizi, 2015 yılının başında hizmete açılmıştır.

Son 16 yılda okul güvenliği alanında da önemli gelişmeler kaydedilmiş, 1999 depreminde ülkemizdeki okulların yalnızca yüzde 25’i depreme ve doğal afetlere karşı dayanıklı iken, yürütülen yoğun çalışmaların ardından bu oran bugün yüzde 80’lere ulaşmıştır.

Afetlere dirençli bir Türkiye için; her birimizin afet tehlikelerinin farkında olması, riskleri azaltmak için önlemler alması ve hazırlıklı olması gerekir. Ailemizi, okulumuzu, işyerimizi, şehrimizi ancak hepimiz afetlere karşı hazırlıklı olursak güvende tutabiliriz.

AFAD’ın afet bilinci eğitimlerine katılmak için:

Http://ahates.afad.gov.tr/pages/egitim/katilimciWebdenKayit.xhtml adresinden ya da 444 4 122 çağrı merkezinden kayıt yaptırabilirsiniz.

İlgili Haberler