İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye, INSARAG’ın Afrika - Avrupa - Ortadoğu Liderliğini Devraldı 09 Aralık 2016

Türkiye, 2017 yılı BM Uluslararası Arama Kurtarma Tavsiye Grubu (INSARAG) Afrika - Avrupa - Ortadoğu bölgesel liderliğini Hollanda'dan devraldı.

Ankara / 2016 bölgesel lideri olan Hollanda adına bugün Ankara’ya gelen Sn. Carlo Post, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Sn. M. Halis Bilden’e INSARAG liderliğini resmen devretti.

Türkiye'nin dönem başkanlığı ile AFAD; Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'da yaşanabilecek afetlerde, afet eğitimlerinde ve uluslararası saha tatbikatlarında liderlik görevini yürütecek. Aynı zamanda, arama kurtarma alanında yeterli kapasiteye ulaşamamış pek çok ülkeye de tecrübe aktarımında bulunacak.

AFAD, ayrıca 2017 yılında INSARAG’ın bölgesel toplantılarına ve uluslararası tatbikatlarına da Türkiye adına ev sahipliği yapacak.

Sn. Post ve beraberindeki heyet, ziyaretleri sırasında AFAD Ankara Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü tesislerini, Deprem Simülasyon Merkezini ve AFADEM’i de görme fırsatı buldu.

INSARAG bölgesel liderleri nasıl seçiliyor?

BM INSARAG dünyada Afrika - Avrupa - Ortadoğu, Kuzey - Güney Amerika ve Asya-Pasifik bölgeleri olmak üzere 3 bölgede faaliyet yürütüyor. Her bölgede, INSARAG üyesi ülkeler, bölgelerinin dönem liderliğini gönüllü olarak üstlenerek bir yıl boyunca INSARAG faaliyetlerinin yürütülmesini koordine ediyor.

AFAD da Türkiye adına, 2017 yılında Afrika – Avrupa – Ortadoğu bölgesi için liderliğe talip olmuş, 2016 bölgesel lideri Hollanda’da yapılan yıllık bölgesel toplantıda bu talebi kabul görmüştü.           

İlgili Haberler