İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye ve Katar Afetlerde Gücünü Birleştiriyor 13 Aralık 2016

Türkiye ve Katar arasında küresel alanda stratejik işbirliğini ve ortaklığını hedefleyen mutabakat zaptına Başbakanlık AFAD ve Katar Hayır Derneği imza attı. AFAD Başkanı Sn. Bilden “Bu anlaşma, afet ve acil durumlarda Türkiye ve Katar’ın gücünü birleştirecek” açıklamasını yaptı.

13.12.2016, Ankara / Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Katar Hayır Derneği (Qatar Charity) bugün Ankara’da stratejik işbirliği ve ortaklık anlaşmasına imza attı.

İmza törenine AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, Katar Büyükelçisi Salim Mubarek Al-Shafi ve Katar Hayır Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yousuf Bin Ahmet Al-Kuwari katıldı.

Varılan mutabakat ile Türkiye ve Katar’ın afet ve acil durum yönetiminde ve insani yardımlarda küresel ölçekte ortak bir strateji belirlemesi teşvik ediliyor.

Gücümüzü Birleştiriyoruz

İmza töreninde konuşan AFAD Başkanı M. Halis Bilden “Bizim Katar ile ayrımız gayrımız yok. Kardeş ülkeleriz. Suriye meselesinde, Irak meselesinde hep yanımızda durdular ve dayanışma içinde oldular. Bunun için kendilerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

AFAD ile Çalışmak Mutluluk Verici

Katar Hayır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yousuf Bin Ahmet Al-Kuwari de AFAD ile yapılan mutabakat metninden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “AFAD ile çalışmak bizim için mutluluk verici. Türkiye ile Katar zaten tarihten gelen köklü ve sıcak ilişkilere sahip.” dedi.

14 Alanda İşbirliği

Anlaşma, Acil Durum Yardımı, Afete Hazırlık, Su ve Sanitasyon, İskan ve Barınma, Sağlık ve Tıbbi Rehabilitasyon ve Destek, Gıda Yardımı ve Beslenme gibi 14 farklı alanda Türkiye ve Katar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngörüyor.

İlgili Haberler