İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

UNCHR Yüksek Komiseri:"Türkiye, Dünya'da En Fazla Sığınmacıya Ev Sahipliği Yapan Ülke" 16 Haziran 2015

UNCHR YÜKSEK KOMİSERİ: "TÜRKİYE, DÜNYA'DA EN FAZLA SIĞINMACIYA EV SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKE"

UNCHR Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Mültecilerin Eğitim Hakkı Konulu yan etkinlikte yaptığı konuşmada, "Türkiye dünyanın en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi konumunda." açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Yüksek Komiseri Antonio Guterres, İsviçre'nin Cenevre şehrinde Türkiye, Katar, Portekiz daimi temsilciliklerinin ev sahipliğinde UNCHR ve UNOCHR katılımı ile düzenlenen Mültecilerin Eğitim Hakkı Konulu yan etkinlikte yaptığı konuşmada, "Türkiye, dünyanın en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi konumunda.

Türkiye'deki kampları birkaç kez ziyaret ettiğini belirten Antonio Guterres, "Türkiye'nin kurduğu kamplar oldukça iyi durumda. Özellikle eğitim imkanları üst düzeyde. Anaokullarından yetişkinler için meslek kurslarına kadar çok başarılı bir eğitim hizmeti veriliyor. Buna karşın, dünya genelinde acil durumlarda eğitim ihtiyacına pek önem verilmemektedir." ifadesini kullandı.

Birçok farklı ülke, üniversite ve sivil toplum kuruluşundan uzmanların ve temsilcilerin katıldığı BM İnsan Hakları Konseyi'nin 29. Oturumu sırasında düzenlenen Yüksek Düzeyli Yan Etkinliği'nde konuşmacı olarak katılan Başbakanlık AFAD İyileştirme Dairesi Başkanı Abdullah Dilsiz, " Türkiye'deki kamplarda bulunan Suriyelilerin eğitim hizmetleri oldukca yüksek standartlara erişti." dedi. Dilsiz, Suriyeli misafirlerin kendi dillerinde ve müfredatlarında eğitim gördüğünü de kaydetti.


İlgili Haberler