İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

BM Dünya İnsani Zirvesi Ulusal İstişare Toplantısı 11 Haziran 2015

BM DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ ULUSAL İSTİŞARE TOPLANTISI

Dünya İnsani Zirvesi, 2016 yılı Mayıs ayında İstanbul’da AFAD koordinasyonuyla gerçekleştirilecek. Zirve’nin hazırlık toplantıları ise şimdiden başladı. BM Dünya İnsani Zirvesi için Türkiye Ulusal İstişare Toplantısı, 30 sivil toplum kuruluşu katılımıyla AFAD’ın koordinasyonunda İstanbul’da düzenlendi.

11 Haziran 2015 Perşembe, İstanbul / Türkiye’nin ev sahipliğinde 2016 yılının Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenecek ‘Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Yardım Zirvesi (WHS)’ için Türkiye Ulusal İstişare Toplantısı, Taksim'de yapıldı.

AFAD’ın koordinasyonunda düzenlenen toplantıya, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi gibi uluslararası kuruluşların yanı sıra Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP), Hayata Destek Derneği, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı, Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yeryüzü Doktorları Derneği gibi 30 STK katıldı.

Türkiye’nin En Cömert Ülke Olduğu Küresel Rapor İle Tespit Edildi

Toplantıının açılışında konuşan AFAD Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Muhammet Serdar Erbaş, Türkiye'nin 1,6 milyar dolar insani yardım bütçesiyle dünyada 3. sırada yer aldığını söyledi. Erbaş, “2013 verilerine göre Türkiye Gayri Safi Milli Hasılası'nın binde 21'ini insani yardıma ayırdı, gelirinin binde 3'ünü ayıran ABD ve binde 7'sini ayıran İngiltere gibi ülkeleri geçip, birinci sıraya yerleşti.” dedi. AFAD Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı, "Bu veriler, Türkiye'nin insani yardım konusunda uluslararası alanda en önemli aktörlerden biri haline geldiğini göstermektedir." şeklinde konuştu.

Türkiye, İnsani Yardımların Merkezinde

Toplantıda konuşan OCHA Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi Ortaklık Politikaları ve İncelemeleri Birimi Sorumlusu Samir Elhawary, İstanbul'da gelecek yıl toplanacak ‘İnsani Zirve’nin önemine dikkati çekerek, "Bu zirveye bugün her zamankinden çok ihtiyaç var, çünkü dünyadaki insani krizlerin sayısı da bunlardan etkilenen, yardıma muhtaç insanların sayısı da arttı. Türkiye de bölgesindeki insani krizlerin olduğu kadar, küresel düzeyde insani yardım faaliyetinin merkezinde bulunuyor." diye konuştu.

Elhawary, Türkiye'nin insani yardım faaliyetlerinde örnek bir noktaya geldiğine işarete ederek, "Türkiye kendisini insani yardımların merkezine oturttu. Sadece milyonlarca mülteciyi kabul etmekle kalmıyor, küresel olarak da Somali'den Nepal'e, Suriye'den Myanmar'a kadar pek çok ülkede faaliyet gösteriyor" şeklinde konuştu.

İlgili Haberler