İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye, Orta Afrikalı Mültecilere Umut Olmaya Devam Ediyor 21 Aralık 2016

Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Çad’a sığınan mültecilere gıda yardımı ulaştırmak üzere üçüncü kez yola çıkan Başbakanlık AFAD İnsani Yardım Ekibi 13 Aralık’ta bölgeye ulaştı.

AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer’in öncülüğündeki ekip, Çad hükümeti üst düzey temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonrasında değeri 500 bin TL’yi bulan 6500 gıda kolisinin dağıtımına başladı.

Öksüzler ve yetimler gibi incinebilir gruplara dağıtımının öncelik verildiği yardımlar Türkiye’nin kalkınma odaklı insani yardım anlayışı çerçevesinde yerelden temin edildi.

1 aydır gıda yardımının ulaşmadığı Gavi kampındaki mültecilere de 1400 gıda kolisi ulaştırıldı.

Diğer 4 bin gıda kolisi ülkenin güneyinde bulunan Gore bölgesindeki çeşitli kamplara gönderildi.

 

Gore Bölgesi Neden Önemli?

Gore bölgesindeki kamplara yapılan yardımların diğer kamplara oranla son derece sınırlı olduğu bilgisi üzerine AFAD, yardım çalışmalarını bu kamplarda yaşam mücadelesi veren insanlara yoğunlaştırdı.

 

İnsani Yardım Kolilerinde Neler Var?

AFAD İnsani Yardım Ekibinin yerelden temin ettiği gıda kolileri 5 kg pirinç, 5 kg un, 5 kg şeker, 1 kg makarna, 2 lt yağ ve 1 kg salçadan oluşuyor.

 
Çad Halkı ile Türkiye Arasında Geçmişe Uzanan Bağlar

Osmanlı İmparatorluğu, Çad’daki Müslüman nüfusa askeri eğitim vermek için 18. yüzyılda bölgeye birlik gönderdi. Askerlerden bazılarının ülkeye yerleştiği ve Osmanlı torunu olduklarını iddia eden ailelerin günümüzde Çad’da yaşadığı biliniyor. AFAD İnsani Yardım Ekibi, Çad’a sığınan Orta Afrikalı mültecilere daha önce de 2014 ve 2016 yıllarında iki kez insani yardım ulaştırmıştı.

 

“Afrika’nın Ölü Kalbi”

Bir zamanlar Afrika'nın ikinci büyük gölü olan ancak bugün normal büyüklüğünün yüzde 10'u kadar kalan Çad Gölü'nden adını alan ülke, ‘Afrika'nın ölü kalbi’ olarak tanımlanıyor. Coğrafi uzaklık, kuraklık, altyapı sisteminin yokluğu ve politik kargaşalar kara ile çevrili olan Çad'ın ekonomik kalkınmasını olumsuz etkiliyor.

 

Dünyanın En Cömert Ülkesi: Türkiye

Dünya’nın neresinde olursa olsun, zor durumdaki insanlara ve insanlığa umut olan Türkiye, Haziran ayında açıklanan Küresel İnsani Yardım 2016 Raporu’na göre, 2015 yılında en çok uluslararası insani yardım yapan ikinci ülke konumuna geldi.

Türkiye 2015 yılında ayrıca, mili gelirinin 0,37’sini insani yardım için ayırarak, bir kez daha, “Dünya’nın En Cömert Ülkesi” oldu.

Rapora göre, Türkiye’nin gerçekleştirdiği 3,2 milyar ABD dolarlık insani yardım, geçen yıl dünyada yapılan yardımın %11’ini oluşturuyor.

Diğer bir deyişle, 2015 yılında afetlerin ve insani krizlerin mağdur ettiği insanlara ulaşan her 10 liranın 1 lirasını Türkiye verdi.

 

İlgili Haberler