İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Diyanet İşleri Başkanlığı ve AFAD Afetlerde İşbirliğine Gidiyor 23 Aralık 2016

Türkiye’nin iki önemli kurumu Diyanet İşleri Başkanlığı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) afet ve acil durum yönetiminde işbirliğine gidiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve AFAD arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Suriyeli sığınmacılara yönelik din hizmeti de daha düzenli hale getirilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleştirilen işbirliği protokolü imza törenine, Diyanet İşleri Başkanı Sn. Mehmet Görmez ve AFAD BaşkanıSn. Mehmet Halis Bildenkatıldı.

Sn. Görmez, Türkiye'nin savaş ve katliamlardan kaçanlar için bir sığınak haline geldiğini belirtti.

Protokolle öncelikle sığınmacılara yönelik din hizmetlerinin nasıl yapılacağını tespit edeceklerini ifade eden Sn. Görmez, "AFAD ile işbirliği içerisinde, hem kamplarda hem kamp dışında Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üzerimize düşen vazifenin tanımını yapmak, çerçevesini belirlemek üzere bu protokole imza atmış olacağız." dedi.

Sn. Görmez, protokolle acil afet durumlarında Türkiye'nin her yerinde bulunan din görevlilerine düşen vazifelerin de belirleneceğini ifade etti.

 

"İşbirliği kurumumuzun gücüne güç katacak"

AFAD Başkanı Sn. Bilden de protokolün iki amacından birinin, AFAD'ın ana sorumluluğu olan görevlerde işbirliği yapmak, ikincisinin ise Suriyeli sığınmacılara yönelik din hizmetinin daha düzenli hale gelmesi olduğunu bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye'nin her yerinde teşkilatı olduğunu hatırlatan Sn. Bilden, "Onlarla işbirliği yapmak bizim kurumuzun gücüne güç katacaktır." dedi.

Konuşmaların ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı ile AFAD arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İlgili Haberler