İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

TAMP Kapsamındaki İlk Deprem Bölge Tatbikatı Düzenlendi 26 Mayıs 2015

TAMP KAPSAMINDAKİ İLK DEPREM BÖLGE TATBİKATI DÜZENLENDİ

TAMP kapsamında düzenlenen ilk Deprem Bölge Tatbikatı, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’ın katılımlarıyla Erzurum’da gerçekleştirildi.

26 Mayıs 2015, Erzurum / AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, kurumumuzun koordinasyonunda altı ilden 26 hizmet grubunun katılımıyla gerçekleşen ve ülkemizde ilk kez düzenlenen Deprem Bölge Tatbikatını yerinde takip etti.

Ülkemizin yaptığı hazırlıkların dünya tarafından takip edildiğini kaydeden Dr. Oktay, “Türkiye Afet Müdahale Planı’nı hazırlayarak herhangi bir afet anında nasıl hareket edileceğini netleştirdik. Farklı bölgelerde 22 lojistik depoyu hizmete alarak sistemin altyapısını oluşturduk. Bugün tatbikata başladığımız anda Erzurum’da deprem olduğu bilgisini alan lojistik depolar, otomatik olarak ihtiyaç duyulacak malzemeleri yola çıkardı. Bu sayede lojistik depoların olası bir afet anında müdahale hızlarını test ettik. Hazırlıkların tamamlanması için belediyeler eliyle kentsel dönüşümü gerçekleştirerek alt ve üst yapımızı afetlere hazır hale getirmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Senaryo gereği saat 09.30’da merkez üssü Yakubiye ilçesi olan 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem simülasyonu kapsamında kopan elektrik kabloları yangına sebep olurken enkaz altında ve yanan binalarda mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için arama-kurtarma ekipleri harekete geçti. Enkazlar da sesli, köpekli ve cihazlı arama-kurtarma ekipleri görev aldı. Bölgede KBRN ölçümleri de yapıldı.

Tatbikat kapsamında senaryo gereği hayatını kaybeden üç kişi Bölge Eğitim Hastanesi morguna, 9 yaralı ise sahra hastanesine sevk edildi; depremden etkilenen 291 kişi geçici barınma merkezlerine yerleştirildi.

İlgili Haberler