İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başbakan Yıldırım, AFAD Öncüpınar Barınma Merkezini Ziyaret Etti 02 Ocak 2017

Başbakanımız Sn. Yıldırım, AFAD Öncüpınar barınma merkezinde yaptığı konuşmada, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'nin bugüne kadar 25 milyar dolar harcama yaptığını belirterek, "Helali hoş olsun. Daha fazlasını da yaparız. Avrupalılar, diğer ülkeler sadece sırtımızı sıvazlıyorlar. 'İyi yaptınız, teşekkür ederiz, çok iyilikseversiniz', nasihati bırakın da biraz da siz el atın." dedi.

Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım, Suriye'den gelen sığınmacıların kaldığı AFAD Öncüpınar Konaklama Merkezi'ni ziyaret ederek, Suriyelilere hitap etti. Sn. Yıldırım'a ziyaretinde, Başbakan Yardımcıları Sn. Sn. Veysi Kaynak ve Mehmet Şimşek ile AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden de eşlik etti.

Sn. Yıldırım, bugün dünyada göçün büyük bir sorun olduğunu, dünyanın birçok yerinde huzursuzluk bulunduğunu, insanların evlerini terk etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Dünyadaki her 5 mülteciden birinin Suriyeli olduğuna işaret eden Sn. Yıldırım, Türkiye'nin Suriye'yi terk etmek zorunda kalan her 5 mülteciden 3'üne ev sahipliği yaptığını, bundan da gurur duyduğunu vurguladı.

"Hiç kimse yoksa biz varız, Türkiye var"

Başbakanımız Sn. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

Her konuda sözü başkalarına bırakmayan sözde güçlü ülkeler, ne yazık ki bu konuda sus pus. Şunu açıkça söylüyorum; Hiç kimse yoksa biz varız, Türkiye var, Tayyip Erdoğan var. 80 milyon Türkiye milleti, Türk milleti var. Bugün Allah'a şükür, sadece 3 milyon kardeşimizi bağrımıza basmadık. 500 binden fazla Suriyeli çocuk, okullarda geleceğe hazırlanıyor. Kardeşlerimizi geleceğe hazırlamak için eğitim kurslarımızı yapıyoruz. 223 bin kardeşimiz, bu kurslarda eğitim gördü, meslek öğrendi, geleceğe hazırlandı."

"Zalimler kaybedecek, mazlumlar, inananlar kazanacak"

Bugüne kadar 185 bin çocuğun gözlerini Türkiye'de açtığının altını çizen Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

"Onlar bizim yavrularımız. Biz kardeşlerimizle sizlerle de gönlümüzü de soframızı da birleştiririz, ekmeğimizi de paylaşırız. Bugüne kadar Türkiye olarak, 25 milyar dolar harcama yaptık, helali hoş olsun. Daha fazlasını da yaparız. Avrupalılar, diğer ülkeler sadece sırtımızı sıvazlıyorlar. 'İyi yaptınız, teşekkür ederiz, çok iyilikseversiniz', nasihati bırakın da biraz da siz el atın. Oralarda insanlık öldüyse burada insanlık ölmedi.”

Suriyeli aileye ziyaret

Başbakan Sn. Yıldırım, konaklama merkezinde vatandaşlara hitabının ardından İdlib'den gelen 8 çocuk sahibi Suriyeli aileye ziyarette bulundu.

Başbakan Sn. Yıldırım, ailenin kaldığı konteynere girişinde çocuklar tarafından karşılandı. Yıldırım, isimlerini sorduğu ve sevdiği çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Ailenin 8 çocuğu olduğunu öğrenen Sn. Binali Yıldırım'ın "Cumhurbaşkanımız seni çok sever." sözlerine baba Halid Yasin, "Biz de Türkiye'yi, Türk halkını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı çok seviyoruz." karşılığını verdi.

 

İlgili Haberler