İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Uluslararası Burdur Deprem ve Çevre Sempozyumu Burdur'da Başladı 07 Mayıs 2015

ULUSLARARASI BURDUR DEPREM VE ÇEVRE SEMPOZYUMU BURDUR’DA BAŞLADI

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken, "Nepal depremi göstermiştir ki güvenli yapı stoğu ve güvenli yerleşim alanlarının oluşturulması, depremlere hazırlık konusunda en birincil ulaşılması gereken hedeflerden olmalıdır" dedi.

7 Mayıs 2015, Burdur / AFAD Burdur Müdürlüğü ve MAKÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Burdur Deprem ve Çevre Sempozyumu başladı.

Üç gün sürecek olan "Uluslararası Burdur Deprem ve Çevre Sempozyumu"nun açılışında konuşan Çeken, deprem ve afet gerçeğini herkesin tereddütsüz önemsediğini ve bu konuda ortak çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Çeken, Türkiye'nin tarih boyunca birçok büyük depreme maruz kaldığını, bunların kötü sonuçlarının herkese ders olduğunu kaydetti.

Bu konuda 1999 yılında yaşanan iki büyük depremin bir dönüm noktası olduğunu anlatan Çeken, bu tarihten sonra yapılan yoğun çalışmalarla ülkenin deprem risklerinin azaltılması doğrultusunda çok önemli mesafeler kat edildiğini bildirdi.

"Binden fazla istasyonla deprem gözlemi yapılıyor"

Türkiye'de deprem risklerinin azaltılmasında sistematik bir yaklaşım geliştirildiğini ve 2012 yılında konuyla ilgili tüm paydaşların katıldığı Türkiye Ulusal Deprem Strateji ve Eylem Planının hazırlandığını anlatan Çeken, şöyle konuştu:

"Ülkenin deprem riskinin azaltılması konusunda yapılan çalışmalar, ulusal ölçekte bir strateji belgesi vasıtasıyla yerine getirilmektedir. Başta başkanlığımız bünyesinde ulusal deprem gözlemleri olmak üzere üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla ülkemizin ve yakın çevresinin depremselliğini gözlemek üzere binden fazla istasyon ile 7 gün 24 saat esasıyla deprem gözlemleri yapılmaktadır. Ülkemizde deprem gözlemi yapan araştırma kurumlarının deprem verilerin tek bir merkezde son kullanıcıya ulaştırmak üzere, AFAD bünyesinde Türkiye Deprem Veri Merkezi'ni kurduk ve işler hale getirdik."

"Güvenli yapı stoğu ve güvenli yerleşim alanları oluşturulmalı"

Çeken, depremlere karşı güvenli yerleşim alanlarının oluşturulması konusunda gerek yasal, gerek uygulama alanında önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti.

Kentsel dönüşüm uygulamaları, yeni nesil deprem yönetmeliklerinin hazırlanması, depremler sonrasında "erken hasar tahmin analizi yapabilecek" uygulamaların geliştirilmesi konusunda çalıştıklarını vurgulayan Çeken, "Nepal depremi göstermiştir ki güvenli yapı stoğu ve güvenli yerleşim alanlarının oluşturulması, depremlere hazırlık konusunda en birincil ulaşılması gereken hedeflerden olmalıdır. Bu nedenle hazırlıklarda son aşamaya gelinen yeni nesil deprem yönetmeliğimiz, önemli bir çalışma olacaktır." dedi.

Sempozyumun açılışına Burdur Valisi Vekili Bahir Altunkaya, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, AFAD İl Müdürü Mehmet Oral ile akademisyenler katıldı.

9 Haziran'da sona erecek sempozyum kapsamında akademisyenler deprem ve çevre konularında sunumlar gerçekleştirecek.

S.Hb.07.05.2015/05

İlgili Haberler