İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Kamp İçi Başarılı, Kamp Dışında Uluslararası Destek Gerekiyor 14 Nisan 2015

KAMP İÇİ BAŞARILI, KAMP DIŞINDA ULUSLARARASI DESTEK GEREKİYOR

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’ın başında bulunduğu AFAD Heyeti, Türkiye’ye gelen Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (BM OCHA) Donör Destek Grubu (ODSG) üyeleri ile bir araya geldi. Dünya üzerindeki insani yardımları yönlendiren bir yönetim kurulu gibi çalışan Donör Destek Grubu’nun 23 üye ülkesinden temsilcilere konuşan Sn. AFAD Başkanı, barınma merkezlerinin uluslararası standartların çok üzerinde olduğunun, merkezler dışında ise uluslararası destek gerektiğinin altını çizdi.

14 Nisan 2015 Salı, Ankara /Türkiye ile birlikte 27 üye ülkeden oluşan Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi Donör Destek Grubu’nun (BM OCHA ODSG) 23 üyesi, AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay’ın başında bulunduğu AFAD heyeti ile bir araya geldi. ODSG üyesi 23 ülkenin temsilcisi AFAD Heyeti ile görüşmek ve Suriye krizi dolayısıyla 4 yıldır AFAD koordinasyonunda gerçekleştirilen insani yardım faaliyetlerini yerinde görmek amacıyla Türkiye’de bulunuyor. ODSG, insani yardımların dünya üzerindeki dağılımında karar verici bir pozisyonu temsil ediyor.

ODSG, İnsani Yardımlarda BM ve OCHA’yı Bir Yönetim Kurulu Gibi Yönlendiriyor

Türkiye’nin de üyesi olduğu 27 üye ülkeden insani yardımlarda asli bağışçı olan ülkelerden kurulu olan ODSG, insani yardımların ulaşacağı noktaları yönlendiren ve yöneten bir yönetim kurulu gibi hareket ediyor. ODSG, insani yardım konusunda politika belirlemenin yanı sıra yönetimde bütçe ve mali konularda OCHA ve BM’yi yönlendiren bir kurul görevi görüyor. AFAD Heyeti ile ODSG üyelerinin bir araya geldiği görüşmede de Türkiye’de bulunan Suriyeliler için uluslararası camianın yaptığı yardımlar ele alındı. Sayın AFAD başkanı, 23 ülkenin temsilcilerine çağrıda bulunarak “Türkiye’nin Suriye’ye bugün itibariyle yaptığı yardımlar bütün dünyanın da gündemindedir. Yaklaşık 5,5 milyarı aşmış durumdadır. Bu toplam 5,5 milyar dolardan bahsediyorum BM standartlarında. Bu yardımın içerisinde de ne yazık ki uluslararası camianın katkısı 306 milyon dolar bugün itibarıyla. Ben bu vesileyle yine bu platformda da döndüklerinde yine kendi ülkelerinde bu mesajı iletmeleri anlamında bu rakamın 306 milyonun 5,5 milyar dolar içerisinde çok çok az bir deger olduğunu ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Barınma Merkezleri Çok Başarılı, Merkezler Dışında Destek Gerekiyor

AFAD’ın kurup yönettiği 25 barınma merkezinin dünya standartlarının çok üzerinde olduğunu belirten AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, “Türkiye’de bugün itibariyle 1.8 milyon biyometrik kayıtlı Suriyeli misafirimiz var. Iraklılarla birlikte bu yaklaşık 2 milyonu bulmakta. Bunun yaklaşık 272 binini kamplarda misafir ediyoruz. Geriye kalan 1,5 milyondan fazlasını şehirlerimizde misafir ediyoruz. Kamplardaki durumumuz, uluslararası standartların çok çok üzerinde… Bunu biz değil başta BM olmak üzere bütün ülkeler ifade ediyorlar. Bunu hepimiz biliyoruz, kampların dışında özellikle sağlık ve eğitim noktasında her türlü desteği veriyoruz. Ancak misafirlerimizin nüfusunun yüzde 30’u okul çağındaki çocuklardan oluşuyor. Doldurulması gereken bir boşluğun olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili yine uluslararası camiaya çağrıda bulunuyoruz. Gerek eğitim alanında gerek sağlık alanında gerekse diğer alanlarda yani maddi durumu iyi olmayan Suriyelilerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarının karşılanması anlamında destek boyutunda üzerlerine düşeni yapacaklarını ümit ediyoruz. Ümit ediyorum ki bu toplantı uluslararası camiada bir farkındalık oluşturacak.''

BM OCHA Donör Destek Grubu Hakkında;

Donör destek grubu, dünya üzerindeki insani yardımları ve dağılımını yönlendiren ve düzenleyen bir rol üstleniyor. Ayrıca insani yardımların ulaşacağı noktaları yönlendiren ve yöneten bir yönetim kurulu gibi çalışıyor. BM OCHA ODSG, yılda iki defa teknik anlamda Cenevre ve New York’ta toplanıyor. Yılda bir defa ise üst seviyede toplanıyor ve bir kez de BM’nin OCHA’nın yardımlarını yerinde incelemek üzere saha ziyaretleri yapıyor.

İlgili Haberler