İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

"Sürdürülebilir Kalkınma için Afete Hazırlık Şart " 17 Mart 2015

"SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN AFETE HAZIRLIK ŞART"

Sendai, 17 Mart 2015 – AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Japonya'nın Sendai şehrinde 3. Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı kapsamında düzenlenen "Kriz Yönetiminden Dayanıklılık Oluşturulması" toplantısına katıldı. Moderatörlüğünü gelecek yıl İstanbul'da düzenlenecek Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi etkinliğinin genel sekreterliğini yürüten Dr. Jemilah Mahmood'un gerçekleştirdiği toplantıya Türkiye'nin çalışmaları damgasını vurdu.

Türkiye'de uzun yıllar boyunca kaynakların kriz yönetimine harcandığına dikkat çeken Oktay, "1970'li yıllardan itibaren dünya genelinde afetlerin sayısında artış olduğunu görüyoruz. Bu artışın farklı nedenleri olabilir; ancak daha çok afetle karşı karşıya olduğumuzu kabul etmek durumundayız. Afetler özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından daha büyük tehlike arz ediyor. Bu nedenle afete hazırlıklı olmak, sürdürülebilir kalkınmanın ön şartı hâline gelmiştir. AFAD olarak başlattığımız Afete Hazır Türkiye kampanyası kapsamında öğrencilerimize, çalışanlarımıza, ailelerimize ve gençlerimize afet bilinci eğitimi vererek toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

İnsan kaynaklı bir afet olan savaşların Türkiye ve bölgeye etkilerine de değinen AFAD Başkanı, "Kurumumuz tarafından yönetilen 25 geçici barınma merkezinde kalan 260.000 kişi, barınma, sağlık, eğitim ve psikolojik destek gibi hizmetlerden düzenli olarak faydalanıyor. Türkiye Cumhuriyeti, insani yardım çalışmaları için geride bıraktığımız dönemde 5.3 milyar dolar harcama yaptı ve şu anda dünyanın en çok mülteci bulunduran ülkelerinden biri konumuna geldi. Öte yandan uluslararası toplumun katkısı maalesef 300 milyon dolar seviyesinde kaldı." ifadelerini kullandı.

3. Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı, 18 Mart 2015 Çarşamba gününe kadar devam edecek.

S.Hb.17.03.2015/02

İlgili Haberler