İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD okulları harekete geçiriyor 25 Ocak 2017

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Simülasyon Merkezinin çocukları afetlere hazırlamak için verdiği eğitimler meyvesini veriyor. Eğitimler sonucunda öğrenciler afetler konusunda bilinçlenirken her ay “harekete geçen okullar” belirlenip ödüllendiriliyor.

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi “Afete Hazır Türkiye” çalışmaları kapsamında afet bilinci eğitimlerine ara vermeden devam ediyor.

Afet eğitimi öğrencilere farklı, eğlenceli, interaktif yöntemlerle veriliyor. Temel amacı afetlere hazır olma kültürünü yaygınlaştırmak olan AFAD eğitimlerinde, geleceğin mühendislerinin, mimarlarının “Önlem alırsak zarar görmeyiz” yaklaşımını benimsemesi amaçlanıyor.

Çocukların ufkunu açmak, onların zihinlerinde “Sağlam bina yıkılmaz” anlayışını somutlaştırmak için sağlam ev oyunları, yarışmaları deprem çözümlü binalarla ilgili atölye etkinlikleri ile interaktif eğitimler yapılıyor.

Eğitimler verildikten sonra belirli aralıklarla eğitim alan kurumlar ziyaret ediliyor ve eğitimlerin harekete geçirebilme kapasitesi belirleniyor. Böylece AFAD eğitimlerinin kalitesini katılımcı sayısı değil, “harekete geçen okullar” belirliyor. Eğitimlerin etkinliği ise yapılan saha araştırması ve anket çalışmalarıyla ölçülüyor.

Kasım ve Aralık ayının Harekete Geçen Okulları: Etimesgut Abdurrahim Karakoç İlkokulu ve Sincan Kazım Karabekir İlkokulu

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi eğitmenleri, Etimesgut Abdurrahim Karakoç ve Sincan’daki Kazım Karabekir İlkokulu’nu eğitim verdikten birkaç ay sonra ziyaret ettiler. Deprem çantalarını hazırlayan, büyük eşyaları sabitleyen, okul ve evlerinde aileleriyle tatbikatlarını tamamlayan öğrencilerle bir araya gelen AFAD Deprem Simülasyon Merkezi eğitmenleri, Kasım ayında en başarılı geri bildirim aldıkları okulun Etimesgut Abdurrahim Karakoç İlkokulu, Aralık ayının en başarılısının ise Kazım Karabekir İlkokulu olduğunu belirttiler.

Eğitimlerin çok faydalı olduğunu belirten Etimesgut Abdurrahim Karakoç İlkokulu öğretmeni Nalan Akduman ‘Biz size bir adım attık, siz bize koşarak geldiniz. Çocuklarımın kalbi ile yürek dolusu sevgiler!’ diyerek AFAD Deprem Simülasyon Merkezi eğitmenlerine teşekkürlerini iletti.

Yine Sincan Kazım Karabekir İlkokulu öğretmeni Selma Ekinci ise “Çalışmalarımızın takdir görmesi bizi çok mutlu etti. Hediyeleri ve bize göstermiş oldukları sıcak ilgiden dolayı AFAD Deprem Simülasyon Merkezi eğitmenlerine çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Çocukların afete bakış açıları değişiyor

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi eğitmenleri, “AFAD Deprem Simülasyon Merkezi‘ne gelen öğrencilere depremde ne olur diye sorduğumuzda ‘Deprem olur evler yıkılır’ cevabı yerine ‘deprem olduğunda sağlam olmayan evler yıkılır’ cevabını almak istiyoruz. Afetler konusunda geleceğin mühendis ve mimarlarının zihinsel dönüşümünü sağlamayı amaçlıyoruz.” diye eğitim konusundaki hedeflerini belirttiler. Eğitmenler, eğitim sonunda okulda yapılan yüz yüze görüşmelerde, yüzde yüzüne yakın öğrenciden bu cevabın alınmış olmasından mutlu olduklarını ifade ettiler.

İlgili Haberler