İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay:''Kamu ve Özel Sektör Afetler Konusunda Birlikte Çalışmalı'' 16 Mart 2015

AFAD BAŞKANI DR. FUAT OKTAY: ‘’KAMU VE ÖZEL SEKTÖR AFETLER KONUSUNDA BİRLİKTE ÇALIŞMALI’’

Sendai, 16 Mart 2015 – Birleşmiş Milletler Üçüncü Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı'na katılan AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, zirvenin üçüncü gününde "Risklere Duyarlı Yatırımlar: Kamu-Özel Sektör İşbirliği" konulu toplantıya başkanlık yaptı.

Birleşmiş Milletler ve Hollanda hükümeti ile AXA Sigorta ve Nissan Holding temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen panele hitaben bir konuşma yapan Oktay, Türkiye'de kamu ve özel sektörün daha önce Yap-İşlet-Devret gibi modeller üzerinden yakın işbirliği yaptıklarını hatırlatırken, "Özel sektörün afet risklerinin azaltılması konusunda sorumluluk üstlenmesi, afetlere dayanıklılığımızın artırılması ve muhafaza edilmesi noktasında işyerlerinin kritik rol oynamasını beraberinde getirecektir. Kamu-Özel Sektör işbirlikleri, risklere duyarlı yatırım kararları alınmasını destekleyerek afet risklerinin azaltılması ve afetlere dayanıklı hâle gelmemizi sağlayacak çok etkili bir enstrüman olabilir" diye konuştu.

Risklere Duyarlı Yatırımlar paneli ile Birleşmiş Milletler üyeleri ve özel sektör temsilcileri için diyalog ortamı oluşturularak 2015-2025 döneminde izlenecek yol haritasına katkı sağlanması hedefleniyor. 186 ülkeden 4000'i aşkın delegenin takip ettiği afet risk azaltma zirvesi, 18 Mart 2015 Çarşamba günü sona erecek.

S.Hb.16.03.2015/01

İlgili Haberler