İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı Dr. Oktay, Dünya Afet Risk Azaltma Konferansı'nda Türkiye'nin Afet Yönetim Stratejisini Anlattı 15 Mart 2015

AFAD BAŞKANI DR. OKTAY, DÜNYA AFET RİSK AZALTMA KONFERANSI'NDA TÜRKİYE'NİN AFET YÖNETİM STRATEJİSİNİ ANLATTI

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, "Paydaşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu güçlendirecek mekanizmaların kurulması büyük önem taşımaktadır. Ülkemizin afet yönetimi stratejisi de bu modelden hareketle geliştirilmektedir" dedi.

15 Mart 2015 - Sendai, Japonya / Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Dr. Fuat Oktay, Japonya'nın Sendai kentinde, 3. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Afet Risk Azaltma Konferansı kapsamında düzenlenen "Yönetişim ve Kalkınma Planlaması" panelinde, AFAD koordinasyonunda Türkiye'nin, afet ve acil durum yönetimi alanında kriz yönetiminden, risk yönetimi anlayışına geçtiğine dikkati çekti.

Paydaşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu güçlendirecek mekanizmaların kurulmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Dr. Oktay, Türkiye'nin afet yönetimi stratejisinin de bu modelden hareketle geliştirildiğini söyledi.

Tüm paydaşları kapsayan yeni bir afet yönetimi anlayışının inşa edilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Oktay, "Teklif ettiğimiz model dört adımdan oluşuyor, hazırlık, müdahale, iyileştirme ve zarar azaltma" diye konuştu.

Türkiye Afet Müdahale Sistemi'ni hayata geçirdiklerine işaret eden AFAD Başkanı, 28 hizmet grubuna bağlı resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin afet anında üstleneceği sorumlulukları önceden belirledikleri bir yapı oluşturduklarını kaydetti.

Dr. Oktay, depremlerin etkisini azaltmak amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin, İstanbul gibi mega kentlerde Çevre Şehircilik Bakanlığı ve özel sektör arasında işbirliğini de desteklediğini bildirdi.

Son teknolojinin takip edilmesi ve yarattığı imkanlardan faydalanılması gerektiğini belirten Dr. Oktay, "Ancak aynı zamanda gelişen teknolojiyle bağlantılı olarak ortaya çıkan yeni riskleri takip etmek durumundayız" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler