İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Dünya Afet Risk Azaltma Zirvesi Başladı 14 Mart 2015

DÜNYA AFET RİSK AZALTMA ZİRVESİ BAŞLADI

Sendai, 14 Mart 2015 - Birleşmiş Milletler tarafından üçüncüsü düzenlenen Dünya Afet Risk Azaltma Zirvesi, bugün Japonya'nın Sendai şehrinde başladı.

Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Sn. Numan Kurtulmuş ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ile ilgili bakanlıklar, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantıya Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Moon, Japon imparatoru Akihito ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe katıldı.

193 ülkenin katılım sağladığı etkinlikte genel kurula hitap eden Kurtulmuş, "Kriz Yönetimi'nden Risk Yönetimi'ne geçiş sürecinde tüm ülkeler afet risklerinin azaltılmasına odaklanmaktadır" şeklinde konuştu.

Dünya Afet Risk Azaltma Zirvesi kapsamında düzenlenen Okul Güvenliği panelinde ülkemizi temsil eden Dr. Oktay ise Türkiye'nin geride kalan 14 yıllık dönemde önemli adımlar attığına dikkat çekerek "2018 Yılına kadar tüm okullarımızı afetlere dayanıklı hale getirmeyi taahhüt ediyoruz" ifadesini kullandı.

Dünyanın 2015-2025 Döneminde izleyeceği afet risk strateji belgesinin ortaya çıkacağı zirve, 18 Mart Çarşamba Gününe kadar devam edecek.

S.Hb.14.03.2015/01

İlgili Haberler