İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Engel Tanımıyor 04 Mart 2015

AFAD ENGEL TANIMIYOR

AFAD Eğitim Merkezi(AFADEM), deprem haftası dolayısıyla işitme engelli çocuklara özel, depremden korunma eğitimi verdi.

04 Mart 2015, Ankara / İşitme engelli çocuklara depremden korunma eğitimi verebilmek için işaret dili öğrenen AFAD Eğitim Merkezi(AFADEM) eğitmenleri, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla AFAD Deprem Simülasyon Merkezi’nde özel bir eğitim verdi. Yahya Özsoy İşitme Engelliler Okulu’ndan eğitime katılan yaklaşık 70 öğrenci, deprem anında neler yapılması gerektiği hakkında bilgilendirildi. İşaret dilini, engelli çocuklarla daha rahat bir eğitim süreci geçirmek ve aralarındaki iletişim problemini ortadan kaldırmak amacıyla öğrendiklerini ifade eden eğitmen Emel Sonkaya, eğitimlerde çocuklar üzerinde afete hazırlık kültürünü oluşturmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Engelleri Kaldırarak Eğitim Veriyoruz

Engelli çocukların daha verimli eğitim alabilmesi için eğitimlerin oyunlar ve drama etkinlikleriyle desteklendiğini belirten AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Burhan Ulutaş, "3 yıldır eğitim merkezimizde her yaş grubu için özel tasarlanan sunumlar, oyunlar, modeller ve drama etkinlikleriyle 'hazır olursak zarar görmeyiz' farkındalığını oluşturmaya yönelik faaliyetler yapıyoruz. Simülatörümüz 2003 yılında yapıldı. Aynı anda üç boyutlu olarak titreşim verebilmekte, birebir depremi yaşatmakta. Engelli öğrencilerimizle aramızdaki engelleri kaldırarak enkaz altında neler yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. Çünkü biz normalde enkaz üzerinde insanlara ‘Aşağıda sesimizi duyan var mı?’ dediğimizde birebir tepki alıyoruz. Engelli çocuklarımızda böyle tepki alamayacağımız için, titreşim bittiğinde nasıl ses vermeleri gerektiğini öğretiyoruz. Onlara ulaşmak çok zor, bu yüzden işaret dili eğitimi aldık. Engelleri kaldırarak birebir eğitim veriyoruz.” diye konuştu.

Engelli çocuklara işaret diliyle deprem öncesi, anı ve sonrasında ne yapmaları gerektiğinin anlatıldığı eğitim, sağlam ev yapma ve deprem çantası oyunu, deprem dalgası ve deprem simülatörüyle uygulamalı olarak gösterildi.

İlgili Haberler