İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başbakan Yardımcımız Kaynak: “Türkiye’nin insani duruşu değişmeyecek” 30 Ocak 2017

Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, AFAD’ın Kahramanmaraş’taki geçici barınma merkezinde Suriyeli misafirlerle bir araya geldi. Sn. Kaynak burada yaptığı basın açıklamasında Türkiye'nin, gündemi ne olursa olsun insani duruşunu değiştirmeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin "Kendi kabuğunun içerisinde faaliyette bulunan bir ülke" olmadığını vurgulayan Kaynak, Türkiye'nin nerede bir muhtaç, mazlum, masum, Müslim, gayrimüslim, dinine, ırkına, cinsine bakmadan bir yardım eli isteyen varsa o eli asla karşılıksız bırakmadığının altını çizdi.

AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden’in de ziyareti süresince eşlik ettiği Sn. Kaynak şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye Cumhuriyeti olarak, Fırat Kalkanı Harekatı'yla oluşan bu güvenli bölgede oradaki insanların da iaşelerine gayret etmek durumundayız. Burası bizim egemenlik sahamızda değil. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz orada çok başarılı bir operasyon yaptı ve yapmaya devam ediyor. Orada yerel meclisler var. Şimdi Çobanbey'de AFAD olarak oluşturacağımız lojistik depolarla Türkiye'den gelen yardım malzemelerini o depoda toplamak istiyoruz. Bunun içerisinde soğuk hava depoları olacak, diğer kuru gıda depoları olacak. Oradan Suriye'deki Cerablus ile Azez arasındaki insani yardımları biz koordine etmeye çalışacağız. İlk etapta AK Parti milletvekilleri, topladıkları 752 bin lirayı AFAD'a bağışladı. Bununla 10 bin gıda paketi alacağız. Azez ile Cerablus arasında yaşayan yaklaşık 550 bin insana desteğe başlayacağız. Biz bunları yaparken güvendiğimiz kaynak dış kaynak değil. Dışarıdan yapılacak yardımlar değil. Güvendiğimiz kaynak tamamen kendi milletimiz. Kendi duyarlı, cömert milletimiz."

 Sığınmacılar için Kahramanmaraş'ta eğitim binası, Adana'da sera yapılacak

 Türkiye'nin sığınmacıların barındırma ve yeme içme gibi ihtiyaçlarının yanı sıra gelecekleriyle de ilgilendiğini belirten Kaynak, "Türkiye, belki baştan bunu geçici bir hadise olarak gördü. 11 Nisan'da ilk mültecinin sınırımızdan girmesinin üzerinden 6 yıl geçmiş olacak. Bir tarafıyla önemli mesafeler kat edildi. Milli Eğitim Bakanlığımız 900 bin civarındaki eğitim çağındaki çocuğumuzun şu anda 510 binini eğitim şemsiyesi altına aldı. Kahramanmaraş'ta 20 bin metrekarelik bir hazine arazisi var. Bu araziyi alıp daha büyük çaplı, hem ülkemizin ihtiyaç duyduğu bir sektörde, hem meslek edindirme faaliyetinde kullanacağımız bir bina, hem de üretim binası yapmayı planlıyoruz. Osmaniye'de bir üretim departmanı planlıyoruz. Adana Geçici Barıma Merkezimizin yanına 50 dönümlük sera yapıyoruz. İstiyoruz ki hem meslek edinsinler, hem de bu bir rehabilitasyondur. Hem de üretime katkı versinler. Dönüp gittiklerinde Suriye'de bir meslekleri olsun. Burada kalırlarsa ülkemize, milletimize faydaları olsun istiyoruz." diye konuştu.

Daha sonra Geçici Barıma Merkezinde incelemelerde bulunan Kaynak, burada Suriyeli sığınmacılarla sohbet etti, sorunlarını dinledi.

Sn. Kaynak ayrıca, AK Parti Gençlik Kolları üyeleriyle Suriyeliler arasında oynanan futbol karşılaşmasının başlama vuruşunu da yaptı.

 

 

İlgili Haberler