İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

22 Lojistik Merkezin Açılışına Suriyeli Çocuklar Renk Kattı 19 Şubat 2015

22 LOJİSTİK MERKEZİN AÇILIŞINA SURİYELİ ÇOCUKLAR RENK KATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AFAD’ın 22 lojistik merkezinin açılışını yaptığı Ankara’daki törene Mardin, Malatya ve Şanlıurfa'daki AFAD barınma merkezlerinden gelen Suriyeli küçük misafirler de katıldı.

19 Şubat 2015 Pazartesi, Ankara / AFAD’ın 22 lojistik merkezinin açılış törenine, Mardin, Malatya ve Şanlıurfa'daki AFAD barınma merkezlerinden gelerek törene katılan Suriyeli küçük misafirlerin bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hepsine tüm milletim adına bir kez daha 'ülkemize hoş geldiniz' diyorum" ifadesini kullandı.

Söz konusu kişilerin kadirşinaslık göstererek çocuklarına Recep, Tayyip, Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Türkiye ve AFAD isimlerini verdiklerini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu evlatlarımızın her birinin isimleriyle yaşamalarını diliyor, kendilerine Rabbim'den uzun ve hayırlı bir ömür temenni ediyorum. Çocuk masumdur, çocuğun masumiyetine el uzatan, hele onun canına kast eden herkes alçaktır, canidir. Suriye'de, Filistin'de, Mısır'da, Irak'ta içlerinde çocukların da olduğu masumları katleden herkesi, huzurlarınızda, lanetliyorum. Bizim için zulümden kaçarak hayatlarını ve onurlarını kurtarmak için Türkiye'ye gelen herkes öz kardeşimizle aynı mesafededir, hükümdedir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye’deki karışıklıklardan dolayı ülkemize sığınan misafirler hakkında, “Bugün sınırlarımız içinde Suriye ve Irak'taki olaylardan kaçarak ülkemize gelen yaklaşık 2 milyon civarında kardeşimiz bulunuyor. Bu misafirlerimiz için 10 ilde 25 barınma merkezi kurduk. Barınma merkezleri dışında yaşayan misafirlerimiz için de sağlıktan gıdaya, eğitime, konuta kadar pek çok destek hizmeti veriyoruz. Bu çalışmalar için harcadığımız kaynak yaklaşık 5,5 milyar doları buldu.” ifadelerini kullandı.
İlgili Haberler