İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye İnsani Merkez Haline Geldi 05 Şubat 2015

TÜRKİYE, İNSANİ MERKEZ HALİNE GELDİ

İstanbul’da düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’nin 4. İstişare Toplantısı tamamlandı. AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay’ın yüksek düzey panelist olarak katıldığı toplantı, Sayın AFAD Başkanı’nın kapanış konuşması ile sona erdi. Toplantıya, Türkiye’nin insani konularda oynadığı küresel rol ile AFAD Heyeti’nin gerçekleştirdiği ikili görüşmeler ve alınan kararlar damga vurdu.

5 Şubat 2015 Çarşamba, Budapeşte - MACARİSTAN /Dünya İnsani Zirvesi’ne hazırlık amacıyla yapılan istişare toplantılarının 4.’sü olan Avrupa Bölge Toplantısı Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, 3-4 Şubat tarihlerinde düzenlendi ve sona erdi. Toplantıdan geriye ise Türkiye’nin insani konularda gösterdiği üstün gayretlerin yanı sıra AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay’ın başında bulunduğu heyet ile BM kuruluşları arasında gerçekleştirilen ikili görüşmeler ve görüşmelerde alınan kararlar kaldı. BM yetkilileri ve ülkelerden katılımcılar AFAD koordinasyonundaki insani çalışmalar ile Türkiye’nin, özellikler İstanbul’un, insani merkez haline geldiğini vurguladı. 2016 yılındaki Dünya İnsani Zirvesi’ne hazırlık amacıyla gerçekleştirilen ‘Bölgesel İstişare Toplantıları’ Ürdün, Guatemala ve Yeni Zelanda’da yapılacak organizasyonlarla devam edecek.

AFAD, Tüm Dünyadaki Afet Lojistik Depolarını Kullanacak

Sayın AFAD Başkanı, organizasyon kapsamında BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nden BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Koordinatör Valerie Amos’un yanı sıra Direktör Rashid Khalikov, Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William Lacy Swing, UNICEF Direktör Yardımcısı Sikander Khan ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeler sonrası Türkiye adına AFAD, UNICEF’in tüm dünyadaki lojistik merkezlerini kullanma hakkı elde etti. Alınan karar sayesinde AFAD Türkiye adına, dünyanın dört bir yanında sürdürdüğü insani operasyonlarda hareket kabiliyetini arttıracak; yurtdışındaki afet ve acil durumlara daha etkin müdahale edecek.

Türkiye, İnsani Merkez Haline Geldi

AFAD Başkanı Sayın Dr. Fuat Oktay, yüksek düzey panelist olarak katıldığı ‘İnsani Yardım Hareketini Şekillendirmek: Budapeşte’den Geleceğe Bir Yol’ oturumunda uluslararası camianın insani hassasiyetlerinin yetersiz olduğunu vurguladı ve “Uluslararası insani sistem, zorluklarla başa çıkmada başarısızlığa uğruyor.” dedi. Uluslararası camianın insani konularda aldığı yolun aksine Türkiye’nin açılan yeni BM ofisleri ile New York ve Cenevre ile birlikte insani konularda bir merkez haline geldiği vurgulandı. Son yıllarda, BM Kalkınma Programı(UNDP), BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Koordinatörlüğü(UN-Women), UNICEF ve BM Nüfus Fonu(UNIFPA)’nun bölgesel ofislerini İstanbul’da açmış olduğunun altı çizildi.

İlgili Haberler