İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD - TRT işbirliği protokolü imzalandı 14 Şubat 2017

AFAD - TRT işbirliği protokolü imzalandı

AFAD ve TRT World arasında AFAD'ın faaliyetlerini ulusal - uluslararası kamuoyuna daha iyi anlatmak ve aktarmak adına bir protokol imzalandı.

TRT'nin Ankara-Oran'daki yerleşkesinde yapılan imza törenine AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden, TRT Genel Müdürü Sn. Şenol Göka, AFAD ve TRT'nin  ilgili daire başkanları katıldılar.

İmza töreninden önce söz alan TRT Genel Müdürü Sn. Göka, AFAD ve TRT'nin güzel çalışmalar yürüttüklerini, imzalanacak protokolle bu çalışmaları daha düzenli bir hale taşıyarak AFAD'ın özellikle sığınmacılarla ilgili çalışmalarını dünyaya daha geniş çapla duyulacaklarını vurguladı.

AFAD Başkanı Sn. Bilden de AFAD olarak amaçlarının afetlere hazırlıklı olmak olduğunu belirterek "Ekiplerimiz sürekli arazideler. TRT de sürekli yanımızda. Huzurlarınızda TRT'ye teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki çalışmaları bir protokole bağlayarak daha düzenli, disiplinli hale getireceğiz. Birinci amacımız yurtdışında TRT ile daha fazla işbirliği yapmak. İkincisi, Türkiye, Suriyeli mültecilere yönelik 6 yıldır açık kapı politikası uyguluyor. Türk insanı Suriyelilere evini, aşını açtı. Bunlara rağmen faaliyetlerimizin dünyada görünür olduğunu söyleyemem. AFAD olarak TRT’nin gücünü yanımızda gördüğümüzde çok daha iyi işler yapacağımızı düşünüyorum." diye konuştu.

AFAD’ın kuruluşundan bugüne kadar afet ve acil durumlarda zorda kalan vatandaşların yanında olduğuna dikkat çeken Sn. Bilden, Sn. Cumhurbaşkanımızın ve Sn. Başbakanımızın bu konudaki kararlı tutumlarıyla ülkemizin Suriye konusunda adeta bir destan yazdığını ifade etti.

TRT World ile imzalanan işbirliği protokolünün detaylarına da değinen Sn. Bilden,  “Afet ve acil durumlarda nasıl davranılması gerektiği konusu hayati önem taşıyan bir konu. Afet ve acil durumlarda doğru refleks veren bireylerin sayısını artırmak bizim öncelikli hedefimiz. Bu konuda bilinçli vatandaşlarımızın sayısının artması afetlerin de zararını en aza indirecektir. Bu kapsamda da ülkemizin her köşesine ulaşan, ayrıca dünyanın birçok ülkesinde farklı dillerde yayın yapan TRT ile işbirliği yapmak istedik. TRT ile ortaklaşa yapacağımız yayınlarla dünya kamuoyunda tanınan AFAD’ın yürüttüğü çalışmaları 7’den 70’e tüm insanlığa aktarmak, onları bilinçlendirmek ve ciddi bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

İlgili Haberler