İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD, UNICEF'e İnsani Yardım Görev Gücü Liderliği Yapacak 24 Aralık 2014

AFAD, UNICEF’E İNSANİ YARDIM GÖREV GÜCÜ LİDERLİĞİ YAPACAK
25 Aralık 2014 Perşembe, Ankara

AFAD ile UNICEF, küresel düzeyde görev yapacak bir ‘İşbirliği Ofisi’ için bir araya geldi. Gelecek dönemde açılması planlanan ofisin faaliyete geçmesiyle bölge ve dünya çocuklarının afet ve acil durumlardaki durumlarının geliştirilmesi sağlanacak. Ofisin öncelikli faaliyet alanlarından ‘İnsani Yardım’ görev gücünün liderliğini ise AFAD üstlenecek.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF)’in Cenevre’de yer alan Avrupa ve Bağımsız Devletler Bölgesel Ofisi (CEE/CIS) üst düzey yetkilileri Lesley Miller, Julien Temple, Asim Rehman ve UNICEF Türkiye Ofisi temsilcisi Lieke van de Wiel’den oluşan heyetin AFAD’a gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında gündeme gelen hususlardan biri de İstanbul’da açılacak olan “İşbirliği Ofisi” oldu. Heyet, AFAD temsilcilerini kurulacak Ofis hakkında bilgilendirmişlerdir.

UNICEF’in, Türkiye ile olan ilişkilerini geliştirmek üzere; ülkede, bölgede ve tüm dünyada çocuk haklarını birlikte desteleyebilmek amacıyla İstanbul'da küresel düzeyde bir işbirliği ofisi açma çalışmaları bir süredir devam ediyordu. Ofisin öncelikli faaliyet alanları ‘kapsayıcı eğitim’, ‘çocuk koruma’ ve ‘insani yardım’ konularından oluşuyor. AFAD, ‘İnsani Yardım’ görev gücünü yürütüyor. Görev gücü kapsamında AFAD, ilgili kurum ve kuruluşlarla istişare toplantıları gerçekleştiriyor.

İşbirliği Ofisi açılması kapsamında AFAD ile UNICEF “afet ve acil durum müdahalesi”, planlama ve risk azaltma çalışmaları da dâhil olmak üzere birçok alanda bilgi ve deneyim paylaşımı gerçekleşebilecek.

İlgili Haberler