İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD KBRN Ekipleri, Tatbikatta Güven Verdi 23 Aralık 2014

AFAD KBRN EKİPLERİ, TATBİKATTA GÜVEN VERDİ

23 Aralık 2014 Salı, Ankara

AFAD KBRN Ekipleri, AFAD 2014 Tatbikat Programı kapsamındaki 6. bölgesel tatbikat olan kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklere hazırlık tatbikatını, 5 ayrı senaryo ile 22 – 23 Aralık tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirdi. Programın açılışında AFAD KBRN Ekipleri ve basın mensuplarına konuşan AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat OKTAY, “AFAD olarak bizim yaptığımız, bir sistem kuruculuğu üstlenmemizdir. Rolümüz şemsiye kuruluştur, görevimiz bütün kurumları ve halkı afete hazır hale getirmektir'' dedi.

6 bölgesel, 1 ulusal ve 1 uluslararası olmak üzere 8 tatbikatı kapsayan AFAD 2014 Tatbikat Programı, 22-23 Aralık’ta yapılan kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklere karşı tatbikat ile tamamlandı. AFAD Ankara Arama Kurtarma Birliği’nde gerçekleştirilen tatbikata,9 AFAD Arama Kurtarma Birliği ve 10 AFAD İl Müdürlüğü’nden 150 AFAD KBRN Uzmanı katıldı. İki gün süren tatbikat, kimyasal saldırı, taşıma kazası, şüpheli zarf, fabrika kazası ve radyoaktif kaza olmak üzere 5 adet senaryo ile gerçekleştirildi.

1. senaryoda, kimyasal maddelerle taarruz edilen bir sinema salonundaki yaralılar için tahliye operasyonu düzenlendi etkilenen kişiler dekontamine edildi. 2. senaryoda kimyasal madde taşıyan bir kamyonun devrilmesi, 3. senaryoda bir bakanlığa zarf içinde şüpheli biyolojik madde gelmesi, 4. senaryoda nükleer madde bulunan bir fabrikada meydana gelen kaza, 5. senaryoda bir hastanedeki cihazdan radyoaktif yayılma meydana gelmesi konuları tatbik edildi.

KBRN Alanı, Diğer Alanlardan Çok Daha Kritik

Tatbikat öncesinde AFAD Ankara İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Sayın AFAD Başkanı, Türkiye'yi afetlere hazır hale getirmek için AFAD’ın çıktığı yolda emin adımlarla ilerlediğini belirtti ve ekledi: Doğal afetler olduğu anda hazırlıksız olsanız dahi bir araya geldiğinizde bir şekilde üstesinden gelme şansınız var. Kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer ve siber risklere hazırlıklı değil iseniz, afet anında yapabilecek hiçbir şeyiniz yok. Bu yüzden KBRN’nin olmazsa olmazı, önceden hazırlıklarınızı her anlamda yapmanızdır. Olası bir afette sizin ve bizim üzerimize düşen, KBRN alanında çok daha kritiktir.

“AFAD, Sistem Kuruculuğu Üstlenen Şemsiye Kuruluş”

AFAD’ın sistem kurucu olduğunu, bununla birlikte sistemlerin uygulanabilir durumda olmasının daha da önemli olduğunu vurgulayan AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat OKTAY, ''AFAD, afetlere hazırlık dediğimizde aslında 76 milyonu kastediyoruz. AFAD olarak bizim yaptığımız olay, bir sistem kuruculuğunu üstleniyor olmamız. Rolümüz şemsiye kuruluştur, bütün kurumları afete hazır hale getirmektir.'' diye konuştu. Afetlere sıfırıncı dakikada hazır olacaklarını anımsatan Sayın AFAD Başkanı, ''KBRN tatbikatı bunun gereklerinden biridir. Kurduğumuz sistemin son noktasına gelmiş durumdayız'' ifadesini kullandı.

Uzman ve Profesyonel AFAD Arama Kurtarma Birlikleri

AFAD, afetlere hazırlık ve afet sonrası iyileştirme çalışmaları konularında olduğu gibi afetlere müdahalede de modern afet yönetimi politikaları geliştiriyor. Afetlerin sıfırıncı dakikasına hazır olmak için müdahale çalışmalarını adım adım tasarlayan Türkiye Afet Müdahale Planı’nın hazırlanmasından sonra AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinin belirli bir afet alanında tamamen uzmanlaşması için çalışmalar yürütüyor. AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri’nin her biri, tecrübe ve birikimlerine göre belirli bir afet konusunda uzmanlaşacak ve ihtisas alanında tamamıyla profesyonel hale gelecek.Uzmanlaşmada bölgelerin afetselliği, birliğin tecrübeleri ve alandaki ihtiyaçlar dikkate alınıyor. Bu amaçla gerçekleştirilen AFAD 2014 Tatbikat Programı, Erzurum’daki çığ, Afyonkarahisar’daki dağ ve açık arazi, Samsun’daki sel, Bursa’daki kentsel, Adana’daki su altıarama kurtarma, Ankara’daki KBRN tatbikatları ile tamamlandı.

İlgili Haberler