İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye'nin Ortak Vicdanı, Türkmenlere El Uzatmayı Sürdürüyor 17 Aralık 2014

TÜRKİYE’NİN ORTAK VİCDANI, TÜRKMENLERE EL UZATMAYI SÜRDÜRÜYOR

16 Aralık 2014 Salı, Kerkük - IRAK

Yurt dışında ‘Türkiye’nin Ortak Vicdanı’ olarak insani faaliyetler yürüten AFAD, Irak’taki Türkmen ve Ezidiler için kurduğu 40 bin kişilik iki kamp ve bir geçici merkezden sonra Kerkük’teki Leylan kampında kalan 125 Türkmen aileye yardım ulaştırdı.

Irak’ta 9 Haziran’da başlayan karışıklıkların ilk 24 saatinde, oluşturduğu insani yardım filosu ile bölgeye yardım götürmeye başlayan AFAD, Kerkük Leylan’daki kampta kalan 125 Türkmen aileye de beslenme ve ısınma yardımları ulaştırdı. Ailelerin tüm fertlerine yetecek miktarda gıda kolisi ve battaniye AFAD Ekipleri tarafından ailelere tek tek teslim edildi. Yurt içinde ‘Türkiye’nin Ortak Gücü’, yurt dışında ise ‘Türkiye’nin Ortak Vicdanı’ olarak çalışmalarını yürüten AFAD, Irak'taki Türkmenleri yalnız bırakmıyor. Etnik köken, din, dil gibi bir ayrıma meydan vermeksizin sürdürülen insani çalışmalarla AFAD bugüne kadar 625 TIR’lık yardım ulaştırdı.

AFAD, Yapımı Sırasında Leylan’a 8 Odalı 60 AFAD Otel Çadır Kurmuştu

AFAD’ın Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yetkilileriyle bir grup gazeteciden oluşan heyetle birlikte ziyaret ettiği Leylan Çadır Kampı'nda hem insani durum yerinde görülerek gerekli notlar alındı. Ulaştırılan yardımların teslimi sırasında açıklama yapan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü Ali Mehdi de AFAD'ın, Leylan Kampı için 60 büyük çadır gönderdiğini söyledi. 114 metrekarelik her bir çadırda 8 oda olduğunu kaydeden MEHDİ, kamptaki yatak, buzdolabı, ocak, mutfak eşyası, battaniye gibi diğer ihtiyaçların da AFAD koordinasyonunda TİKA tarafından karşılandığını, AFAD’ın eşgüdümündeki Türk Kızılay'ının da insani yardımlarıyla kamptaki Türkmen sığınmacıların yaralarını sardığını ifade etti.

625 TIR’lık İnsani Yardım Filosunu AFAD Irak’a Ulaştırdı

AFAD Basın Müşaviri Doğan EŞKİNAT, yaptığı açıklamada Irak'a gönderilen 625'inci tırın dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirterek "10 Haziran'dan bugüne kadar Irak'a 624 tırla gıda, ilaç ve barınma malzemeleri gönderdik. Bugün 625'inci tırın dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Toplamda 5 bin 400 battaniye ve 500 gıda kolisi dağıttık." dedi.

AFAD'ın Duhok'ta kurduğu iki kamp ile Zaho’daki geçici merkezi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) devrettiğini aktaran EŞKİNAT, Irak'taki sığınmacılara yönelik insani yardımlara devam edeceklerini bildirdi.

Irak’taki 16 Kamptan 2’sini AFAD Kurdu, Diğerlerine Yardım Yapıyor

AFAD’ın çalışması ile Irak’ta kamp kuran tek ülke unvanını alan Türkiye, Irak’ta bulunan 16 kamptan 2’sini elektrik, su, kanalizasyon ve aydınlatma altyapısıyla kurdu; diğerlerine ise Leylan’da olduğu gibi insani yardım götürüyor. Diğer kampları ise BM MYK ile Irak Bölgesel Yönetimi inşa etti. Kerkük İl Meclisi Başkanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Hasan Turan konuşmasında AFAD ile koordinasyonundaki TİKA ve Kızılay'a teşekkür etti.

S.Hb. 17.12.2014/01

İlgili Haberler