İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD ve KADEM Arasında Suriyeli Kadınların Entegrasyonu Protokolü İmzalandı 23 Şubat 2017

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) arasında; Suriyeli kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel entegrasyonunu sağlamaya yönelik protokol imzalandı.

AFAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen protokol imza törenine; Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, KADEM Başkanı Sn. Sare Aydın Yılmaz ve KADEM Başkan Yardımcısı Sn. Sümeyye Erdoğan Bayraktar katıldı.

Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak  yaptığı konuşmada, hayırlı bir iş için bir araya gelindiğini belirtti. Dünyanın neresinde olursa olsun krizden ilk etkilenen kesimin kadınlar olduğunun altını çizen Kaynak, “Kadınların yanında çocuklara da itinalı davranılması gerekiyor. Bu çalışmaya kadınların yanı sıra çocukların da alınması çok yerinde olmuştur” dedi.

AFAD'ın, sadece Türkiye'de bulunan Suriyelilere değil, dünyada dara düşen herkese el uzatmaya çalıştığını aktaran Veysi Kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda TİKA, AFAD ve Türk Kızılayı olarak her zaman muhtaçların yanında olduklarını anlattı.

Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'deki dramı bir insanlık meselesi olarak gördüğünü ve Türkiye'nin "açık kapı" politikası uyguladığını vurguladı.

AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden de, Türkiye’nin son yüzyılda örnek olabilecek bir karşılamayla mültecileri karşıladığını ve misafir olarak gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’nin 80 ilinde Suriyeli misafirlerimiz var. Tüm vatandaşlarımız bu insanlarla aşlarını paylaştı, evlerini açtı. Biz de devlet olarak bugüne kadar 25 milyar dolar kaynak ayırarak adeta bir insanlık dersi verdik. Diğer Avrupa ülkeleri söz vermiş olmalarına rağmen şimdiye kadar tüm kaynaklar dahil olmak üzere 700 milyon Euro kaynağı ancak ayırabildiler. Suriyeli misafirlerimizin yarısı kadın. KADEM uzun yıllardır hem Türkiye de hem yurtdışında önemli çalışmalar yürüyor, çok önemli bir arşivi var. Kadınların sosyal yaşama dahil edilmesi ve bu insanların ülkemizde birer ayrı fert olarak yetiştirilmesi için KADEM ile bir işbirliğine gidiyoruz.”

KADEM Başkanı Sn. Sare Aydın Yılmaz ise, Türkiye’de yaşayan Suriyeliler üzerinde bir envanter çalışması yapacaklarını belirtti. Yılmaz, "Nitelik sahibi birçok mülteci kadın var. Bunlar iş bulamıyor veya kayıt dışı sektörlerde istismara açık şekilde düşük maaşlı işlerde çalışmak durumunda kalıyor. ‘Ayrılık’ Belgeselinde de izlediğimiz bu kadınlar, mücadeleci ruhlarıyla sağlam bir hayat savaşı veriyorlar. Nitelik olarak onlardan farkı olmayan ama yeniden ayakta durmak için biraz cesarete biraz desteğe ihtiyaç duyan kadınlar da var. Bugün imza attığımız bu projeyle bu kadınlara destek olacağız" diye konuştu.

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın gündeminde de Suriyeli kadınların sorunları vardı. Uzun süredir korku ve endişe içinde yaşayan bu insanların topluma uyum sağlayamadıkları zaman kendilerini koruma altına alma içgüdüsüyle daha fazla içlerine kapandıklarını dile getiren Sümeyye Erdoğan Bayraktar, bu kadınlarda daha fazla yalnız kalmalarından dolayı depresyon ve anksiyete gibi birtakım hastalıklar görüldüğünü söyledi. Bayraktar, toplumdaki “tek tip mülteci” algısının doğru olmadığını vurguladı.

Proje kapsamında çekilen "Ayrılık" belgeselinde savaş öncesinde Suriye'de Fransızca, matematik öğretmeni, ressam, ekonomist ve inşaat mühendisi olarak çalışan kadınların hikayesini izlediklerini aktaran Bayraktar, "Nitelik sahibi birçok mülteci kadın var. Bunlar iş bulamıyor veya kayıt dışı sektörlerde istismara açık şekilde düşük maaşlı işlerde çalışmak durumunda kalıyor. Belgeselde izlediğimiz bu kadınlar, mücadeleci ruhlarıyla sağlam bir hayat savaşı veriyorlar. Nitelik olarak onlardan farkı olmayan ama yeniden ayakta durmak için biraz cesarete biraz desteğe ihtiyaç duyan kadınlar da var. Bugün imza attığımız projeyle bu kadınlara destek olacağız inşallah. Esas mesele benimsemek ve el uzatmaktır. Ülke olarak tüm mazlumlara benimseyen, sahip çıkan bir tavırla yaklaştık. Unutmamalıyız ki onların her biri bizler gibi kadındır, çocuktur, insandır. Umutları, gelecek planları olan insanlardır. Bu nedenle sadece temel ihtiyaçlarını karşılamakla kalmamalı, onlara bir gelecek umudu sunmalıyız" dedi.

Konuşmaların ardından, Suriyeli kadınlara yönelik protokol, AFAD Başkanı Sn M.Halis Bilden ve KADEM Başkanı Sn. Sare Aydın Yılmaz tarafından imzalandı.

 

İlgili Haberler