İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Bolu'da 12 Kasım 1999 Depremi'nin Yıldönümünde Anma Töreni 20 Kasım 2014

BOLU’DA 12 KASIM 1999 DEPREMİ’NİN YILDÖNÜMÜNDE ANMA TÖRENİ

48 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan 12 Kasım 1999 Depremi, 15. Yıldönümünde Bolu’da çeşitli etkinliklerle anıldı.

Hazırlanan Etkinlik Programı çerçevesinde ilk olarak Bolu Valisi Sayın Ahmet ZAHTEROĞULLARI, AFAD Bolu İl Müdürü Sayın Hasan ERDOĞAN, AFAD çalışanları, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımıyla Deprem Müzesi ziyareti gerçekleşti.

Sayın ZAHTEROĞULLARI, Deprem Müzesinde yer alan fotoğrafları inceledi ve Ziyaretçi Defteri’ne “Bu deprem müzesinin “depreme hazırlıklı olma” ve “depremle yaşama” bilinci ve buna göre hazırlıklar yapma konusunda genç kuşaklarımıza öğretici olmasını diliyorum” ifadesini yazdı.

Deprem Müze’si çıkışında bir süre öğrencilerle konuşan Bolu Valisi, AFAD İl Müdürü Sayın Hasan ERDOĞAN ve diğer protokol üyeleriyle birlikte önce Deprem Anıtı'nı, ardından da geçen sene 12 Kasım anma etkinlikleri kapsamında açılışı yapılan Güvenli Yaşam Parkı'nı ziyaret etti.

Düzce depreminin meydana geldiği saatte, 18:58’de Saygı Duruşuna geçilerek İstiklal Marşı okundu. Törenin ardından konuşma yapan AFAD Bolu İl Müdürü Sayın ERDOĞAN, "AFAD olarak misyonumuz; afetler meydana gelmeden önce planlama ve zarar azaltma, afet sırasında acil ve etkin müdahale, afet sonrasında ise iyileştirme çalışmalarını yürütmektir. Afet sırasında acil ve etkin müdahale çalışmasını yürütebilmemiz için Türkiye Afet Müdahale Planı’nı (TAMP) yerel düzeye uyarlama çalışmalarına devam ediyoruz. Halkımızın farkındalığını ve bireysel olarak afetlere dirençlerini artırmak içinse eğitim ve tatbikatlarımız devam ediyor.” dedi.

Deprem Müzesi ziyaretinde de “deprem değil, ihmal öldürür” diyerek bu etkinliklerin önemini vurgulayan Bolu Valisi Sayın ZAHTEROĞULLARI konuşmasında “Bizler deprem olmadan hazırlıklarımızı yapmalıyız. Öyle bir duruma gelmeliyiz ki deprem olduğunda kaçma davranışında bulunmayalım. Bu bilince ve teknik düzeye ulaşmamız lazım. Her vatandaşımız üstüne düşen görevi yapmalı. En büyük denetimi her zaman tüketici yapar. Bolu’nun 12 Kasım depreminden en iyi ders alan vilayetlerden biri olduğunu düşünüyorum. Allah benzer acılar yaşatmasın. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum” dedi.

İlgili Haberler