İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

BM'de Savaş Mağduru Kadınlar Etkinliği 18 Kasım 2014

BM’DE SAVAŞ MAĞDURU KADINLAR ETKİNLİĞİ

6 - 7 Kasım 2014, Cenevre - İSVİÇRE

İsviçre’nin Cenevre şehrinde 6-7 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ‘Pekin +20 Bölgesel Değerlendirme Toplantısı‘nda, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) üyesi ülkeleri ile ‘Savaş Mağduru Kadınlar’ etkinliği düzenlendi. AFAD, özel oturumda Türkiye’de bulunan Suriyeli kadın sığınmacılar üzerine sunum yaptı.

Pekin +20 Bölgesel Değerlendirme Toplantısı, 6-7 Kasım 2014 tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında yapılan ‘Savaş Mağduru Kadınlar’ özel oturumunda AFAD Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı H. Halil AFŞARATA, Türkiye’de bulunan Suriyeli kadınlara ilişkin bir aktarım yaptı.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi Bölgesel Direktörü Ingibjörg Sólrún Gísladóttir moderatörlüğünde gerçekleşen Savaş Mağduru Kadınlar oturumunda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcisi Sayın Brenda GODDARD, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) YK üyesi Sayın Sezen GÜNGÖR, Uluslararası Savaş Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Sayın Coşkun ARAL ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye İyi Niyet Elçisi Sayın Muazzez Ersoy katılımcı olarak yer aldı.

Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı, oturum kapsamında gerçekleştirdiği sunuşuna ülkemizdeki Suriyeli misafirlere verilen hizmetler hakkında genel bir çerçeve çizerek başladı. Alanında tek olan ve temeli AFAD’ın saha çalışmasına dayanan “Türkiye’deki Suriyeli Kadınlar” raporu ve geçici barınma merkezlerimizde verilen psiko-sosyal destek hizmetleri konularında katılımcıları bilgilendirerek devam etti.

Aynı oturumda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin “Suriyeli Kadın Sığınmacılar” konulu bir konuşma gerçekleştirdi ve Gaziantep Belediyesi bünyesinde Suriyeli misafirlerimiz için gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

İlgili Haberler